Topluluk önünde konuşmada cinsiyet farklılıkları: Deneysel iktisat uygulamaları
Gender differences in public speaking: Experimental economics applications
- Tez No: 841903
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKMEN GÖKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Geçtiğimiz 50 yılda kadın ve erkek arasında sosyal, ekonomik ve kültürel bağlamdaki uçurum kapanma eğilimi gösterse de cinsiyete dayalı ücret uçurumu problemi ve kadınların kurumsal, akademik ve politik arenada liderlik gerektiren pozisyonlarda yetersiz şekilde temsil edilmesi sanayileşmiş ülkelerde dahi devam eden bir problemdir. Daha yakın zamanda ortaya çıkan bir literatür, topluluk önünde konuşma isteğinin liderlik tercihlerinin önemli bir belirleyicisi olduğunu öne sürmektedir. Kariyer beklentileri ve liderlik pozisyonları için çok önemli olmasına rağmen araştırmalar ise insanların üçte ikisinin değişen düzeylerde topluluk önünde konuşma korkusu yaşadığını göstermektedir. Özellikle kadınlar, erkeklere göre topluluk önünde konuşma korkusunun daha yüksek olduğunu bildirmektedirler. Mevcut literatürün çoğu topluluk önünde konuşma tercihini yüz yüze ortamda araştırırken çevrimiçi ortamda tercihlerin değişip değişmediğine ilişkin bilgimiz kısıtlıdır. Çevrimiçi ortamlarda da topluluk önünde konuşma tercihi cinsiyete göre farklılaşmakta mıdır? Bu çalışma, çevrimiçi ortamda topluluk önünde konuşma tercihinin cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektedir. Erkek ve kadınların, çevrimiçi platformlarda topluluk önünde konuşma tercihlerinde farklılık gösterip göstermediğini analiz etmek için iki saha deneyi gerçekleştirilmiştir. İlk deneyde topluluk önünde konuşma isteği ikili bir tercih olarak, ikinci deneyde topluluk önünde konuşmaktan kaçınma sürekli bir tercih olarak tanımlanmıştır. Zoom platformundaki ilk saha deneyi, sunum sırasında kameralarını açık tutarak ödevlerini sınıfın önünde sunarlarsa final sınavı için fazladan yirmi puan kazanabilecek 500'den fazla öğrenciyi içermektedir. Microsoft Teams platformunda gerçekleştirilen ikinci deneyde, sınıflarının önünde beş dakikalık sunum yaptıklarında para kazanabilecek 521 öğrenci yer almaktadır. Sonuç olarak, kadın katılımcılar topluluk önünde konuşma konusunda erkeklerden daha fazla kaygı bildirseler de her iki deneyde de cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çevrimiçi platformlarda gerçekleştirilen kurumsal, akademik ve siyasi faaliyetlerin sayısını artırmak, kadınların toplumda daha fazla söz sahibi olmasını sağlayabilir. Bu sayede liderlik pozisyonlarına yükselme olasılığını arttırabilir.
Özet (Çeviri)
Although the social, economic, and cultural gap between men and women has tended to close over the past 50 years, the problem of the gender pay gap and underrepresentation of women in the institutional, academic, and political arenas is an ongoing problem even in industrialized countries. More recently, emerging literature has suggested that the willingness to speak in public is an essential determinant of leadership preferences. Although it's crucial for career prospects and leadership positions, research shows that two-thirds of the population have a fear of public speaking to varying degrees. In particular, women have reported higher fear of public speaking than men. Most existing literature has focused on the willingness to speak in public in traditional face-to-face settings; our knowledge of whether preferences have changed in the virtual environment is very limited. Are there any gender differences in public speaking online as well? This study analyses whether the preference for public speaking in the online environment differs according to gender. We conducted two field experiments to analyze whether men and women differ in preferences for speaking in public on online platforms. In the first experiment, willingness to speak in public was defined as a binary preference, and for the second experiment, public speaking aversion was defined as a continuous preference. The first field experiment on the Zoom platform involved more than 500 students who could gain extra twenty points for the final exam if they presented their homework in front of the class while keeping their cameras on during the presentation. The second experiment conducted on Microsoft Teams platform involved 521 students who could earn money if they gave a five-minute presentation in front of their class. As a result, although female participants reported more anxiety about public speaking than males, there was no statistically significant difference based on gender in either experiment. Increasing the number of institutional, academic, and political activities carried out on online platforms can give women a greater voice in society. In this way, it can increase the possibility of promotion to leadership positions.