La lutte de donner un sens à la vie dans 'Les Thibault' de Roger Martin Du Gard
Roger Martin Du Gard'ın 'Thibault'lar' romanında hayata bir anlam verme savaşımı
- Tez No: 841907
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NEDİM KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çalışmamızın amacı, Roger Martin Du Gard'ın kaleme aldığı Thibault'lar adlı romanında hayata anlam verme savaşımını çözümlemektir. Bir nehir-roman olan Thibault'lar, realizm ile natüralizm akımlarından etkilenerek yazılmış sekiz ayrı romandan oluşur ve edebi türünün özelliklerini taşır. İncelediğimiz romanda konu, yirminci yüzyılın başlarında yaşayan bir burjuva ailesinin üyeleri üzerinden anlatılır. Yazar bu romanda Birinci Dünya Savaşı öncesi dönemin politik ortamını ve Fransız toplumunun durumunu ele alırken dönemin dinsel karşıtlıklarına, sosyo-ekonomik sınıflar arası farklara ve düşünce ayrılıklarına da yer verir. Kitapta farklı karakterlerin deneyimleri ve bu yaşantılara karşılık olarak duygu durumları aktarılır; bu sayede roman ruhsal bir boyut kazanır. Hastalık, savaş ve ölüm tecrübelerinin karakterlerde yarattığı bunalımlar; arkadaşlık ve aşk gibi her okurun kendisinden bir şeyler bulabileceği insani edinimler bu eserin ana temalarını oluşturur. Birbirlerinden çok farklı tabiatlara sahip olan ana karakterler Jacques ve Antoine'ın etrafında gerçekleşen olayların ışığında hayata bir anlam verme mücadelesi gözlemlenir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to analyze the struggle of giving a meaning to life in the novel The Thibaults, written by Roger Martin Du Gard. The Thibaults is a river-novel that consists of eight separate novels written under the influence of literary movements realism and naturalism, also bears the characteristics of its genre. In the novel that we are examining, the story is told through the members of a bourgeois family living in the early twentieth century. The author deals with the political environment and the situation of French society before the First World War while including the religious antagonisms, differences between socio-economic classes and differences of opinion of the period. This novel gains a psychological dimension in adding to the experiences of different characters and their emotional states in response to these experiences. Depressions caused by illness, war and death experiences, human achievements such as friendship and love from which every reader can find something from themselves constitute the main themes of this work. In the light of the events that take place around the main characters Jacques and Antoine, who are very different by nature, we observe the struggle to give a meaning to life.