Ataletsel navigasyon sistemleri için kuantum algılama çözümleri
Quantum sensing solutions for inertial navigation systems
- Tez No: 841908
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİN BELMA ŞİRVANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Atomik Spin Dönüölçer (ASG) teknolojisi, robotik, uzay araçları ve insansız hava araçlarında stratejik bir öneme sahiptir. Bu nedenle, kuantum ölçeğinde meydana gelen etkileşimlerin spin hamiltoniyenlerinin anlaşılması kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, ASG için elektron Zeeman, nükleer Zeeman, Aşırı İnce Yapı ve Nükleer Dört Kutuplu etkileşimleri içeren spin hamiltoniyen terimleri incelenmiştir. Spin hamiltoniyenleri, enerji özdeğerleri ve enerji seviyesi diyagramları, bir ASG türü olan Nükleer Manyetik Rezonans Dönüölçerinin buhar hücresi için EasySpin MATLAB araç kutusu kullanılarak hesaplanmıştır. Sonuçlar, EasySpin araç kutusunun Nükleer Manyetik Rezonans Dönüölçerlerinin spin hamiltoniyenlerini incelemek için önemli olabileceğini ve bu dönüölçerlerin tasarım süreçlerinde hızlı çözümler sunabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Atomic Spin Gyroscope (ASG) technology has a strategic importance in robotics, spacecrafts and unmanned aerial vehicles. Therefore, understanding of spin hamiltonians of interactions which occur in quantum scale plays a critical role. In this study, we investigated the spin hamiltonian terms for ASG which include electron Zeeman, nuclear Zeeman, Hyperfine and Nuclear Quadrupole interactions. The spin hamiltonians, energy eigenvalues and energy level diagrams were calculated by using EasySpin MATLAB toolbox for the basic Nuclear Magnetic Resonance Gyroscope vapor cell as an ASG. The results show that the EasySpin toolbox can be considerable for studying the spin hamiltonians of Nuclear Magnetic Resonance Gyroscopes and it can offer quick solutions in design processes of the gyroscopes.