Karışık modelli montaj hattı dengeleme ve yalın üretim: Örnek olay çalışması
Mixed- model assembly line balancing and lean manufacturing: A case study
  1. Tez No: 841912
  2. Yazar: MERVE EYÜPOĞLU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA YEŞİM KALENDER ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yalın üretim ile; ürünlerin tek parçalı sürekli akış halinde, müşterinin istediği zaman ve miktarda, yüksek kalitede üretilmesi sağlanarak firmalara rekabet gücü kazandırılmaktadır. Tez çalışmasında; yalın üretim ile üretim yapan montaj hattında artan ürün çeşitliliği kaynaklı oluşan atıl zaman problemi ele alınmıştır. Çalışmada; yalın üretim felsefesi ve hat dengeleme optimizasyon teknikleri birleştirilerek, yüksek çeşitte ürünün üretildiği montaj hattında tek parçalı sürekli akışın sağlandığı bir hat kurgusu oluşturulmuştur. Çalışmada gerçekleştirilen iki aşamalı matematiksel model ile; atıl zamanların en küçüklenmesi ve hat etkinliğinin artırılması hedeflenmiştir. İlk aşamada; istasyon sayısı, ikinci aşamada ise çevrim süresi 0-1 tam sayılı doğrusal programlama modelleri ile minimize edilerek atıl zamanların en küçüklenmesi sağlanmıştır. Çalışmada ayrıca; yalın üretimde sıklıkla kullanılan yamazumi grafikleri, karışık modelli montaj hatlarında da kullanılabilmesi için yeniden tasarlanmış ve oluşturulan programlama modeli ile grafiklerin oluşturulma süreci otomatize edilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar incelendiğinde; istasyon sayısının ve çevrim süresinin azaltıldığı, dolayısıyla hat etkinliğinin önemli ölçüde iyileştirildiği ispatlanmıştır. Oluşturulan yamazumi görselleştirme yöntemi ile; tezde yapılan çalışmaların firmada uygulanabilir ve sürdürülebilir olması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Lean production ensures the competitiveness of companies by enabling the continuous flow of single-piece production of products, in high quality, at any time and in the quantity the customer desires. In this thesis, the issue of idle time resulting from increased product variety in the assembly line utilizing lean production in the defense industry is addressed. In this study, the philosophy of lean production is combined with line balancing optimization techniques to create an assembly line layout that achieves a single-piece continuous flow for a high variety of products. The two-stage mathematical model implemented in the study aims to minimize idle time and enhance the line's efficiency. In the first stage, the number of workstations, and in the second stage, the cycle time, are minimized using 0-1 integer linear programming models, thus reducing idle time. Furthermore, in this study, the yamazumi charts commonly used in lean production have been redesigned to be applicable to mixed-model assembly lines. The process of creating these charts has been automated using the developed programming model. The results of the study indicate that reducing the number of workstations and cycle time significantly improves the line's efficiency. The yamazumi visualization method developed in this study ensures the applicability and sustainability of the work conducted in the company.