Yöresellik bağlamında Nuri İyem'in eserlerinde kültürel imgeler
Cultural images in Nuri Iyem's works in the context of locality
- Tez No: 841957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kültür toplumların karakteristik özelliklerini yansıtan farklı birçok göstergeyi kapsar. Bu göstergeler ait oldukları toplumun geleneklerini, yaşam biçimlerini, beslenme alışkanlıklarını, giyim tarzlarını, vb. birçok yönünü ortaya koyar. Sanatçılar için kültürel değerler ortaya koydukları sanat eserleri için önemlidir. Türk resim sanatı özelinde düşünüldüğünde, sanatçılar eserlerinde kültürel imgeleri yoğun olarak kullandıkları söylenebilir. Bilindiği üzere Türk resim sanatı biçim, teknik ve yöntem bakımından zamanla değişim yaşamıştır. Bu değişimin en önemli nedenleri arasında batı sanatının özelliklerinden etkilenmesi olduğu ifade edilebilir. Bu etki 20. yüzyılın başından itibaren yoğun şekilde üretilen eserlerde görülmektedir. Türk resim sanatında 1940'lı yıllar sanatçılar için yeni yönelimlerin etkili bir şekilde ortaya çıktığı yıllar olmuştur. Batı etkisiyle oluşturulan resim sanatına yeni bir anlayış ya da bakış açısı kazandırmaya çalışan sanatçıların toplumsal gerçekçi anlayışla kültürel imgeleri kullanarak oluşturdukları eserler Türk resim sanatı açısından önemli bir süreci başlatmıştır. Anadolu insanının yaşamı, yöresel motifler, dönemin sosyokültürel durumların toplum üzerindeki etkileri, vb. konularda eser üreten sanatçılar, Türk resim sanatını kültürel imgeler ile yeniden kurgulamışlardır. Bu süreçte Nuri İyem'in eserlerindeki kültürel imgeler dikkat çeker. Yöresel konuları eserlerinde işleyen sanatçı, kendine özgü sanat üslubuyla Anadolu insanının yaşamını toplumsal gerçekçi bağlamda ele almıştır. Bu araştırmada, Nuri İyem'in kültürel imgeleri yansıttığı eserleri incelenmiştir. İncelenen eserlerde kullanılan imgeler dönemin sosyokültürel yapısının algılanması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Culture covers many different signs that reflect the characteristic features of societies. These signs reflect the traditions, lifestyles, eating habits, clothing styles, etc. of the society they belong to reveals many aspects. For artists, cultural values are important for the works of art they create. Considering Turkish painting specifically, it can be said that artists use cultural images extensively in their works. As it is known, Turkish painting has changed over time in terms of form, technique and method. It can be stated that one of the most important reasons for this change is that it is influenced by the characteristics of western art. This effect can be seen in works produced intensively since the beginning of the 20th century. In Turkish painting, the 1940s were the years when new trends emerged effectively for artists. The works created by artists who tried to bring a new understanding or perspective to the art of painting created under Western influence, using cultural images with a social realistic understanding, started an important process for Turkish painting art. The life of the Anatolian people, local motifs, the effects of the sociocultural situations of the period on society, etc. Artists who produce works on these subjects have reconstructed Turkish painting with cultural images. In this process, the cultural images in Nuri İyem's works attract attention. The artist, who deals with local subjects in his works, has discussed the life of Anatolian people in a socially realistic context with his unique artistic style. In this research, Nuri İyem's works that reflect cultural images were examined. The visuals used in the works examined are important in terms of revealing the sociocultural structure of the period.