Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ve Türkiye ekonomik ilişkileri
Economic Community of Western African States (ECOWAS) and Türkiye economic relations
  1. Tez No: 841958
  2. Yazar: MOHAMMED ISHAG ADAM AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ülkeler uluslararası ticaretin faydalarından yararlanabilmek için ekonomik işbiliği ve serbest ticaret anlaşmaları yapmaktadır. Afrikada da birçok uluslararası anlaşma gerçekleşmektedir. Bunlardan bir tanesi de ECOWAS olarak isimlendirilen yapılanmadır. Ekonomik entegrasyon ve ekonomik ortaklık anlaşmalarının, ekonomileri giderek küresel ekonomiye dönüştürürken Batı Afrika veya ECOWAS ülkeleri için bir dizi politika sorunu meydana getireceği açıktır. Bununla birlikte, Ekonomik birlikler ECOWAS ülkelerinde küresel ticareti ve bölgesel entegrasyon gündemini takip etmek için bir fırsat sunmaktadır. Bu çalışmada ECOWAS'ın yapısı ortaya konacak ve daha sonra Türkiye ile olan ekonomik ilişkileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Countries make economic cooperation and free trade agreements in order to benefit from the benefits of international trade. Many international agreements are also taking place in Africa. One of them is the structure called ECOWAS. It is clear that economic integration and economic partnership agreements will create a series of policy problems for West African or ECOWAS countries as they gradually transform economies into a global economy. However, Economic associations provide an opportunity to follow the global trade and regional integration agenda in ECOWAS countries. In this study, the structure of ECOWAS will be revealed and then its economic relations with Türkiye will be examined.