Temporal flood risk assessment by remote sensing and gis: The case study of istanbul-Esenyurt
Uzaktan algılama ve CBS ile zamansal taşkın risk değerlendirmesi: İstanbul-Esenyurt örneği
- Tez No: 841971
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE YALÇINER ERCOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Taşkınlar artan kentleşme ile dünyada en fazla can ve mal kaybına neden olan doğa kaynaklı afetlerden biridir. Son on yılda İstanbul ili Esenyurt ilçesinin bir bölümünü kapsayan Haramidere Havzası'nda bir dizi taşkın meydana gelmiştir. Bu taşkınlar mevcut taşkın riskine işaret etmektedir. Yapılaşma yoğunluğu bakımından hızlı nüfus artışı ile şehir planlamasının karşılıklı etkileşimi nedeniyle çalışma alanında yoğun kentleşme meydana gelmiştir. Bunlarla birlikte bu bölgedeki yoğun kentleşme taşkın risklerini artırmaktadır. Bu nedenlerle Esenyurt İlçesi içerisinde yer alan Haramidere Havzası incelemeye değer görülmüştür. Bu tezin amacı, çalışma alanındaki mekânsal ve zamansal değişimlerin dikkate alınarak kentleşmenin taşkın riskleri üzerindeki tarihsel etkilerinin ortaya konulmasıdır. Kentleşmenin taşkın riski üzerindeki etkileri için bina izlerinin tespit edilmesi esastır. Bu işlem için NDVI (Normalize Edilmiş Fark Bitki Örtüsü İndeksi), NDBI (Normalized Difference Building Index) ve BU (Built-up Index), sırasıyla çalışma aralığı ve yüksek spektral çözünürlüğü nedeniyle Landsat-8 uydu verileri tarafından incelenmiştir. Bu sayede risk hesaplamaları için yapıların tarihsel arka planları (inşaatın başlangıcı) ortaya çıkarılmıştır. Bina geçmiş durum analizi sonucunda kentleşme oranının 2016, 2017 ve 2021 yıllarında aniden arttığını sonucuna ulaşıldı. Taşkın riskinin hesaplanmasında 2014 yılında 100 yıllık tekerrür aralığı için oluşturulan taşkın alanları ve derinlikleri kullanılmıştır. Ayrıca ekonomik zarar, taşkından etkilenen nüfus ve derinlik-hasar fonksiyonu da risk analizlerinde dikkate alınmıştır. Analiz sonuçları normalize edilerek, bir araya getirilmiş ve bina özelinde toplam taşkın riskine ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre 2014 yılından 2022 yılına kadar, yaşanan şehirleşme etkisi ile, taşkından etkilenen nüfusun %32,9, taşkın yaşanması durumunda oluşacak ekonomik zararın %22,3 ve toplam taşkın riskinin %13,6 arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Floods are one of the natural induced disasters that cause the most loss of life and property in the world with increasing urbanization. In the last decade, there was a series of floods occurred in Haramidere Basin covering the part of Esenyurt district in İstanbul. These floods can indicate the presence of existing flood risk. Therewithal, the dense urbanization in this region increases flood risks. High urbanization in the study area has occurred due to the shared involvement of the rapid population growth and the urban planning resulting from the intensity of buildings. Due to these factors, the Haramidere Basin within Esenyurt District has been regarded as valuable to examine. The objective of this thesis is to reveal the historical effects of the urbanization on the flood risks by considering spatial and temporal changes in the study area. It is essential to detect building imprints to assess the impacts of urbanization on flood risk. For this purpose, Landsat-8 satellite data has been utilized to examine NDVI (Normalized Difference Vegetation Index), NDBI (Normalized Difference Building Index) and BU (Built-up Index) due to their operational interval and high spectral resolution, respectively. In this way, historical backgrounds of the buildings (i.e., the start of construction) have been revealed for the temporal risk calculations. As a result of the historical background analysis of the buildings, it was concluded that the urbanization rate increased suddenly in 2016, 2017 and 2021. In order to calculate flood risk, the flood inundation depth and flood inundated areas generated for 100-year return period in 2014 has been used. Moreover, the economic loss, the population affected by flood and depth-damage function were considered in the risk analysis. After all, the values were normalized and combined to reach the total flood risk for each building. According to the results obtained, from 2014 to 2022, it has been identified that high urbanization increased the population affected by the flood by 32,9%, the economic damage by 22,3% that would occur in case of a flood, and the total flood risk by %13,6.