Gıdalarda tiramin tayini için biyosensör geliştirilmesi
Development of biosensor for the determination of tyramine in foods
  1. Tez No: 841972
  2. Yazar: HİLAL OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tiramin, tirozinin dekarboksilasyonu sonucu açığa çıkan bir biyojen amindir. Yüksek miktarda tiramin içeren yiyeceklerin tüketilmesi sonucu ciddi sağlık sorunlarının yaşandığı bilinmektedir. Ayrıca yüksek derişimlerde tiraminin varlığı, uzun saklama süresi nedeniyle gıda bozulmasına da işaret edebilir. Bu nedenle, gıda numunelerinde tiramin seviyesini belirlemek için pratik, hızlı ve doğru bir yöntemin geliştirilmesi önemlidir. Bu amaçla tiramin tayini için monoamin oksidaz enzimi kullanılarak yeni bir amperometrik biyosensör geliştirildi. Schiff bazı olan N-naftaliden-(1-kloro-2-formilvinil)ferrosen (vFc3A2N) ile modifiye edilmiş karbon pasta elektrot yüzeyine monoamin oksidaz enzimi gluteraldehit ile çapraz bağlama yöntemi kullanılarak immobilize edildi. Tiramin tayini enzimatik tepkime sonucu oluşan H2O2'in +0,5 V'da Ag / AgCl'ye karşı yükseltgenmesi ile gerçekleştirildi. Hazırlanan biyosensörün en iyi çalışma koşulları, sıcaklık, pH ve substrat derişiminin etkisi incelendi. Ayrıca biyosensörün performansını etkileyen faktörler, vFc3A2N'nin miktarı, tekrarlanabilirlik, raf ömrü ve girişim etkisi incelendi. Son olarak, hazırlanan biyosensör ile peynir numunesinde tiramin tayini yapıldı.
Özet (Çeviri)
Tyramine is a biogenic amine produced by the decarboxylation of tyrosine. It is known that serious health problems occur as a result of consuming foods containing high amounts of tyramine. Also, the presence of high concentrations of tyramine may indicate food spoilage due to long storage time. Therefore, it is important to develop a practical, fast and accurate method to determine the level of tyramine in food samples. For this purpose, a new amperometric biosensor was developed for the determination of tyramine by using the enzyme monoamine oxidase. The carbon paste modified with N-naphthalidene-(1-chloro-2-formylvinyl)ferrocene (vFc3A2N), a schiff base, was immobilized on the electrode surface by cross-linking the monoamine oxidase enzyme with glutaraldehyde. Tyramine determination was carried out by oxidation of H2O2 formed as a result of enzymatic reaction against Ag / AgCl at +0.5 V. The effects of the best working conditions, temperature, pH and substrate concentration of the prepared biosensor were examined. In addition, the factors affecting the performance of the biosensor, the amount of vFc3A2N, reproducibility, shelf life and interference effect were examined. Finally, tyramine was determined in the cheese sample with the prepared biosensor.