CBS ve uzaktan algılama kullanılarak acıçay havzasının taşkın riski değerlendirmesi
Flood risk assessment of aciçay basin using gis and remote sensing
- Tez No: 942466
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN GÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havza Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, Çankırı Acıçay havzasındaki taşkın riskini CBS ve uzaktan algılama teknikleri kullanarak değerlendirmektedir. Havza, 67 442 hektarlık bir alanı kaplamaktadır ve toplam uzunluğu 753760 metre olan 4452 adet akarsu içermektedir. Yükseklik 700 metreden en yüksek noktada 2000 metreye kadar değişmektedir. Tekrarlayan bir doğal afet olan taşkınlar hem insan yerleşimlerini hem de ekosistemleri tehdit ederek bölgede önemli zorluklara yol açıyor. Bu riskleri ele almak için mekânsal veriler ve hidrolojik modeller, yağış modellerini, arazi eğimlerini ve yükseklik değişimlerini, ayrıca arazi kullanım modellerini ve hidrolojik parametreleri analiz etmek için ArcGIS'e entegre edildi. Uzaktan algılama, özellikle bitki örtüsü sınıflandırması ve zamansal izleme için ek bilgiler sağlamıştır. Havzada kritik faktörlerin üst üste bindirilmesi yoluyla yüksek riskli alanları belirlenmiştir. Havza bazlı etkili taşkın yönetimi stratejilerine uygun tehlike alanları ve alınabilecek önlemler ortaya konmuştur. Bu araştırma, yerel ve havza bazında sel ve taşkın risk alanlarının belirlenmesi ile önlem alınması gerekli bölgeleri ortaya koymuştur. Planlamacıların havzada alacakları sel ve taşkın önlemlerine yol gösterici sonuçlar üretilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess the flood risk in Çankırı Acıçay Watershed using GIS and remote sensing techniques. The watershed covers an area of 67,442 hectares and contains 4452 streams with a total length of 753,760 meters. The elevation varies from 700 meters to 2000 meters at the highest point. Floods, which are recurring natural disasters, pose significant challenges in the region by threatening both human settlements and ecosystems. To address these risks, spatial data and hydrological models were integrated into ArcGIS to analyze precipitation patterns, land slopes and elevation changes, as well as land use patterns and hydrological parameters. Remote sensing provided additional information, especially for vegetation classification and temporal monitoring. High-risk areas were determined by superimposing critical factors in the watershed. Hazard areas and possible precautions suitable for effective watershed-based flood management strategies were presented. This research has determined the flood and inundation risk areas on a local and watershed basis and revealed the areas where precautions need to be taken. Guiding results have been produced for planners in taking flood and inundation precautions in the watershed