İnşaat sektöründe iş kazalarının maliyet analizi
Cost analysis of occupational accidents in the construction sector
  1. Tez No: 841994
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, İnşaat Mühendisliği, Accidents, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çeşitli iş kollarında meydana gelen iş kazaları; küresel ölçekte önemini korumaya devam eden, ölüm ve yaralanmalarla birlikte önemli maddi kayıplara neden olan olaylardır. İş kazaları, kaza geçiren kişi ve ailesini bireysel ve toplumsal bakımdan olumsuz şekilde etkilediği gibi ülke ekonomisine de önemli zararlar vermektedir. Türkiye'de, ekonomik açıdan itici güç niteliğindeki iş kollarından biri olan inşaat sektörü, iş kazası riski yüksek, iş kazası sıklık oranı fazla ve özellikle ölümlü iş kazası sayısı ile diğer sektörlerin üzerinde olan, içerdiği pek çok faaliyet ile 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na göre çok tehlikeli işler kapsamındaki bir sektördür. İş kazalarını önlemeye yönelik tedbirlerin etkinliğini ortaya koyabilmek için, iş kazası sonrası ortaya çıkan maliyetlerin doğru bir şekilde hesaplanması son derece önemlidir. İş kazalarının maliyetleri literatürde, doğrudan ve dolaylı maliyetler olarak iki grupta incelenmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de inşaat sektöründe meydana gelen iş kazalarındaki bu iki grup maliyet ortaya konularak, bu maliyetlerin yaratacağı ekonomik yükün analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada, doğrudan ve dolaylı maliyetleri analiz kapsamında değerlendiren, İngiltere Sağlık ve Güvenlik Müdürlüğü'nün“Yıllık Kaza Maliyetlerinin Hesaplanması”yaklaşımı kullanılarak, inşaat sektörü bina inşaatı, bina dışı yapıların inşaatı ve özel inşaat iş kollarında 2013 ile 2021 yılları arasında meydana gelen iş kazalarının maliyetleri karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Çalışmada en yüksek toplam iş kazası maliyeti 2018 yılında 18 754 871 239,52 TL. olarak gerçekleşirken, en düşük maliyet 2019 yılında 12 100 904 426,56 TL. olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Work accidents occurring in various business lines are events that continue to maintain their importance on a global scale and cause significant financial losses as well as deaths and injuries. Work accidents not only negatively affect the person and their families individually and socially, but also cause significant damage to the country's economy. In Turkey, the construction sector, which is one of the business lines that are the driving force in economic terms, has a high risk of work accidents, a high rate of work accidents, and especially the number of fatal work accidents, which is above other sectors, and with many activities it includes, According to Occupational Health and Safety Law No. 6331 this sector within the scope of very dangerous work. In order to demonstrate the effectiveness of measures to prevent occupational accidents, it is extremely important to accurately calculate the costs incurred after a work accident. The costs of occupational accidents are examined in two groups in the literature: direct and indirect costs. In this study, it is aimed to analyze the economic burden of these costs by revealing these two groups of costs in occupational accidents occurring in the construction sector in Turkey. In the study, using the“Calculation of Annual Accident Costs”approach of the UK Health and Safety Directorate, which evaluates direct and indirect costs within the scope of analysis, the costs of occupational accidents that occurred between 2013 and 2021 in the building construction, construction of non-building structures and private construction business lines of the construction sector. are examined comparatively. In the study, the highest total work accident cost was 18 754 871 239.52 TL. in 2018 while the lowest cost was 12 100 904 426.56 TL. in 2019.