İnşaat sektöründe yüksekten düşme iş kazalarının maliyet analizi: Düzce ilinden bir örnek olay incelemesi
Cost analysis of occupational accidents of fall from height in the construction sector: A case study in Düzce province
- Tez No: 578188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT AKBIYIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ülkemizde iş kazalarının en yüksek olduğu sektörlerin başında inşaat sektörü gelmektedir. Meydana gelen kazalar büyük oranda yüksekten düşme neticesinde gerçekleşmekte olup buna bağlı olarak sakat kalma ve ölüm oranları yüksektir. Meydana gelen kazaların manevi kayıpları sosyal yaşantıyı, maddi kayıpları da ekonomiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Kurumlarımız bu kayıpları engellemek adına gerekli kanuni çalışmaları yürütmektedir. Fakat bu durumun sahada tam olarak karşılığını bulmadığı ve iş güvenliği kültürünün oluşmadığı gözlenmiştir. Bu kültürün oluşabilmesi için öncelikle işverenlerin İş güvenliği konusuna daha hassas yaklaşmaları gerekmektedir.Bu çalışmada Düzce ilinde inşaat sektöründe yüksekten düşme neticesinde meydana gelen bir iş kazasının maddi boyutu incelenmiştir. Kaza oluşumunu önlemek amacıyla alınması gereken ancak alınmayan İş güvenliği tedbirlerinin maliyetleri ile kaza sonucu ortaya çıkan maliyetlerin analizi yapılmıştır. Ulaşılan kaza maliyetlerin iş güvenliği maliyetlerinin çok üzerinde olduğunun farkına varılması, işverenlerin İş Güvenli Kültürünün oluşmasında gerekli hassasiyeti göstermeleri konusunda farkındalık oluşturulması düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Construction sector is one of the leading sectors with the highest occupational accidents in our country. Accidents occur largely as a result of falling from a high place and consequently disability and mortality proportions are high. The moral losses of the accidents affect the social life and the material losses negatively affect the economy. Our institutions carry out the necessary legal activities to prevent these losses. However, it has been observed that this situation cannot be fully repaid in the field and that no safety culture is formed. For the formation of this culture, firstly employers should approach the issue of occupational safety more sensitively. In this study, the material dimension of a work accident that occurred as a result of falling from the height in construction sector in Düzce province was examined. In order to prevent the occurrence of an accident, the costs of the occupational safety measures, which should be taken but not taken, were analyzed. It is thought that the realized accident costs are much higher than the occupational safety costs and that the employers should be aware of the sensitivity required for the formation of the Occupational Safety Culture.