Sızır (Gemerek-Sivas) karst kaynakları ve yakın dolayının hidrojeoloji incelemesi
Hydrogeological investigation of Sızır (Gemerek-Sivas) karst springs and surrounding area
  1. Tez No: 84202
  2. Yazar: HARUN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji (Hidrejeoloji) Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada su miktarı ve kalitesi açısından sorun yaşanan Yukarı Kızılırmak havzasında yeralan Sızır kaynaklarının miktar ve kalite açısından optimum yönetimine temel olacak bilgilerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda alanda yayılım gösteren kırıklı-çatlaklı, yer yer karstlaşmalı mermerlerden yaklaşık 4 m3/s'lik bir debi ile boşalan Sızır kaynaklarının hidrodinamik yapısı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda jeoloji, hidroloji, su kimyası ve hidrojeoloji çalışmaları yapılmış ve Sızır kaynaklarının beslenme alanının, önemli bir bölümünün havza dışında olduğu ortaya konmuştur. Su kalitesi açısından su sorunu yaşanan bölgede en önemli kaynak grubu olan Sızır kaynaklarının hidrolojik özelliklerinden yararlanılarak kaynak gerisindeki aktif depolama ve çekilme dönemi sonunda kaynakta boşalan su hacminin sırasıyla 120*1 06 m3 ve 62*1 06 m3 olduğu hesaplanmıştır. İnceleme alanında, Ayanözü deresi akış yukarısında boşalan kaynak suları kalite açısından değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda havzadaki tüm kaynak sularının içmesuyu standartlarına göre I. sınıf sular olup orta sert su özelliği sergilediği belirlenmiştir. Sulama suyu sınıflamalarına göre ise
Özet (Çeviri)
This study aims to produce tha basic information required for an optimum managemnt of Sızır springs located at the Upper Kızılırmak Basin where water problems are experienced in terms of quantity and quality. In this context, the main point was to explain the hydrodynamic structure of the Sızır springs, which discharge with 4 m3/s from a fissured-fractured and partly karstified marble aquifer. Based on geological, hydrological, hydrochemical and hydrogeological studies carried out in the area, a major part of catchment area was found to extend beyond the topographical watershed. The active reservoir volume of the Sızır springs was calculated to be about 120*106 m3, a significant amount of water for the region that suffers from scarcity of good quality water. The total amount that is drained during recession is found to be about 61*106 m3/year. Water quality evaluations have revealed that all waters exist at the area are of high quality, moderately hard waters according to Drinking Water Standards and