Karvakrolün sıçanlarda penisilin ve pentilentetrazol ile oluşturulmuş deneysel epilepsi modellerinde antiepileptik etkileri
The anti-convulsant effects of carvacrol in penicillin- and pentylenetetrazole-induced rat models of epilepsy
- Tez No: 842016
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ANKARALI
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Fizyoloji, Physiology
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kekik uçucu yağının bir bileşeni olan karvakrolün literatürde pek çok iyon kanalıyla ilişkili bulunduğu çalışmalar vardır. Antikonvulsan etkisi üzerine yapılan çalışmalar ise sınırlı sayıdadır ve karvakrolün epileptiform aktiviteye etkisi halen belirsizliğini korumaktadır. Sunulan çalışmanın amacı, karvakrolün sıçanlarda penisilin ve pentilentetrazol (PTZ) ile oluşturulmuş deneysel epilepsi modellerinde akut antikonvulsan etkilerini incelemektir. Çalışmada kullanılan Wistar cinsi 63 erkek sıçan penisilin ve PTZ çalışma grubu olmak üzere iki ana gruba ayrıldı. Her iki çalışma grubundaki sıçanlara 25, 75 ve 150 mg/kg karvakrol uygulandı. PTZ çalışmasında, karvakrol grubundaki hayvanlara karvakrol uygulamasından 30 dk sonra intrakortikal PTZ enjeksiyonu yapıldı. Kontrol grubuna ise %0.1 DMSO intraperitoneal enjekte edildi. Hayvanlar davranışsal evre, ilk miyoklonik jerk gösterdiği zaman, ilk jenaralize tonik-klonik geçirdiği zaman ve jenaralize tonik-klonik nöbet geçirdiği toplam süre açısından 4 parametre üzerinden değerlendirildi. Penisilin çalışmasında ise hayvanlara intrakortikal penisilin uygulamasından 30 dk sonra; karvakrol dozları veya %0.1 DMSO verildi. Salin kontrol grubuna ise penisilin yerine 2.5 μl salin enjekte edildi. Hayvanlar diken dalga (spike) sayısı ve maksimum dalga genliği olmak üzere 2 parametre açısından değerlendirildi. Elektrofizyolojik kayıtlar PowerLab/8SP veri kayıt sistemi ile kaydedilip, PowerLab Chart v.7.2.1 yazılım programı ile 10'ar dakikalık periyotlara ayrılarak analiz edildi. Davranışsal ve elektrofizyolojik parametreler açısından grupların karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis testi kullanıldı ve farklı gruplar post hoc Dunn testi ile belirlendi. Pentilentetrazol çalışmasında, karvakrolün sadece 150 mg/dl dozunda miyoklonik jerk başlangıç süresini geciktirdiği bulundu. Diğer davranışsal parametrelere herhangi bir etkisi yoktu. Penisilin çalışmasında ise karvakrolün 75mg/dl dozunda diken dalga sayısını düşürdüğü gözlendi. Sunulan çalışmada karvakrolün, akut anti-konvulsan etkinliğinin olduğu gösterildi. Karvakrolün bu sınırlı akut etkisi, epileptik odağa yetersiz geçişiyle ilişkili olabilir. Gelecekte karvakrol ile ilgili yapılabilecek kronik epilepsi modellemeler ile moleküler ve farmakokinetik çalışmalar bu konuya ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Carvacrol, a component of thyme essential oil, has many effects such as antimicrobial, anti-inflammatory and antioxidant. Despite its extensive effects, the effect of carvacrol on epileptiform activity is still unclear. To investigate antiepileptic effects of carvacrol in rats with penicillin and pentylenetetrazole induced experimental models of epilepsy is the aim of our study. Invasive products applied to animals and behavioral observations were achieved in Bolu Abant İzzet Baysal University Experimental Animals Application and Research Center. Wistar male rats used in the study were divided into two main groups as penicillin and PTZ (pentilentetrazole) groups. Rats in both study groups were administered intraperitoneal (i.p.) 25 mg/kg, 75 mg/kg and 150 mg/kg of carvacrol. In the PTZ study, 30 second after carvacrol enjection, rats were administered i.p. PTZ and 4 parameters were evaluated as the behavioral stage, the first myoclonic jerk showed time, the first generalized tonic-clonic seizure time and the total time of the generalized tonic-clonic seizure. İn the penicillin study, 30 second after intracortical (i.c.) penicillin enjection rats were administered i.p. carvacrol and 2 parameters were evaluated as the spike number and wave amplitude. Electrophysiological recordings were recorded with the PowerLab/8SP data recording system, divided into 10 minute periods and analyzed with the PowerLab Chart v.7.2.1 software program. Kruskal-Wallis test was used to compare the groups in terms of spike number and wave amplitude for each period and different groups were determined by post hoc Dun test. In PTZ study, carvacrol at the dose of 75mg/dl was delayed the myoclonic jerk onset but has no effect on other parameters. In penicillin study, carvacrol was reduced spike frequency (75mg/dl) and wave amplitude (150mg/dl). In our study, An experiment on the effect of carvacrol on acute epilepsy models achived and the conclusion that carvacrol at the doses of 75mg/dl and 150mg/dl has been antiepileptic effectivity reached.