Yeni Çeltek yeraltı kömür ocağında taban yolu duraylılığının ayak ilerlemesine bağlı olarak incelenmesi
An Investigation into the gateroad stability with respect to face advance at Yeni Çeltek underground coal mine
  1. Tez No: 84203
  2. Yazar: MURAT ZEKERİYA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ZEKİ HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
IV ÖZET Kömür üretiminde uzunayaklardaki taban yolu duraylılığı büyük önem taşımaktadır. Duraysız taban yollan, kömür üretiminde büyük olumsuzluklara yol açmaktadır. Bu nedenle kömür madenlerinde yapılacak uzunayak tasarımlarında taban yolu duraylılığının gözetilmesi gerekmektedir. Yeni Çeltek Kömür Madeni Küçükköhne Yeraltı Kömür İşletmesinde, taban yollarındaki kapanma problemlerinden dolayı, kömür üretiminde büyük aksamalar görülmektedir. Bu tez kapsamında, adı geçen madende seçilen bir taban yolu ayak ilerlemesine bağlı olarak incelenmiştir. Yapılan ölçümler sonucunda taban yolundaki kapanmaların ayak önünden yaklaşık 3 Om lik bir mesafeden itibaren başladığı gözlenmiştir. Taban yolu tahkimatına etkiyen basıncın da bu mesafeden itibaren yükselmeye başladığı ve yaklaşık 30 MPa da en yüksek değerine ulaştığı gözlenmiştir. Bu ocaktaki taban yolu duraylılığının arttırılması için esnek tahkimat sistemi (kayan tip) kullanılmasının uygun olabileceği konusunda öneri getirilmiştir. Ayrıca İşletmenin içinde bulunduğu mevcut koşullarının belirlenmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Stability of gateroads in longwall mining is of paramount importance for coal winning operations. Unstable gateroads have long been established to be the main reason for inefficient production operations. It is therefore very important to pay utmost care for gateroad stability when designing longwall coal mines. Yeni Çeltek Coal Mining Establishment has long been known to suffer drawbacks arising from instable gateroads, since the production operations in the mine have been halted by considerable gateroad closures. A comprehensive study was carried out in this mine in an effort to investigate the stability of gateroads. The measurements showed that the gateroads start to exhibit closures about a distance 30 m outby the face line. The pressure exerted on the gateroad support was also seen to rice at this point, reaching to a maximum value of around 30 MPa at the face line. The use of yield-type girder support was then recommended for increased stability in this mine.