Şebeke basıncındaki olası artışa karşı içme suyu dağıtım şebekesinin dayanıklılık performansını değerlendirmesi (örnek olay: Herat içme suyu dağıtım şebekesi)
Evaluation of resilience performance of drinking water distribution network against possible increase in network pressure (case study: Herat drinking water distribution network)
- Tez No: 842083
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Su dağıtım şebekesi, suyu tüketicilere ulaştırmaktan sorumlu kentsel su tedarik tesislerinin bir parçasıdır. Şehirdeki su dağıtım şebekesi, bir şehirdeki su temini tesislerinin tüm maliyetlerinin yaklaşık %50 ila %90'ını oluşturur. Bir su tedarik şebekesi tasarlamak, şebeke borularının her birinin çapının uygun şekilde seçilmesini gerektirir. Bu seçim, ilk olarak şebeke borularının su akışını kolayca yönlendirebilecek şekilde olmalıdır. Hepimizin içinde şebekenin hidrolik eksikliğini karşılamak. Üçüncüsü, ağ düğümlerinde minimum basınç değerleri sağlanmalıdır. Bu çalışmanın amacı, yeterli su kapasitesi için şebekedeki olası basınç artışına karşı su dağıtım şebekesinin direncini araştırmaktır. İstatistiki nüfus, Herat şehrinin su ve kanalizasyon departmanının bilgilerine göre toplam sayısı yaklaşık 109 kişi olan Herat kentindeki tüm danışmanları ve su ve kanalizasyon tasarımcılarını içermektedir. Birçok takip ve eksik anketlerin elenmesinden sonra, nihai örneklem olarak toplam 85 tamamlanmış anket seçilmiştir. Bu çalışmadaki veri toplama aracı, araştırmacı tarafından yapılan bir dağıtım ağı dayanıklılık anketidir. Yukarıdaki anket, görünüş geçerliliği ve yapı geçerliliği açısından yapıldı ve doğrulandı. Güvenilirliği doğrulamak için Cronbach's alpha yöntemi kullanılmış ve ardından normal verilerin varsayımını belirlemek için Kolomogorov-Smirnov testi kullanılmıştır. Veriler normalleştirilmemiştir ve parametrik olmayan testler kullanılmalıdır. Son olarak analiz için işaret testi kullanılmıştır. Veri analizi kullanılmış ve şebekedeki olası basınç artışına karşı su dağıtım şebekesinin dayanıklılığı ana hipotezinde, su kapasitesinin yeterliliği ile pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu ve alt hipotezlerde, kabul edilen tüm boyutlar kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Water distribution network is a part of urban water supply facilities that are responsible for delivering water to consumers. Water distribution network in the city accounts for about 50 to 90% of all the cost of water supply facilities in a city. Designing a water supply network requires proper selection of the diameter of each of the network pipes. This choice should be such that, first, the network pipes are able to easily direct the flow of water. In all of us to meet the hydraulic deficiency of the network. Thirdly, the minimum pressure values in the network nodes should be provided. The purpose of this study was to investigate the resilience of the water distribution network against the possible increase in pressure in the network to adequate water capacity. The statistical population includes all consultants and designers of water and sewage in Herat city, the total number of which according to the information of water and sewage department of Herat city is about 109 people. After many follow-ups and elimination of incomplete questionnaires, a total of 85 completed questionnaires were selected as the final sample. The data collection tool in this study was a researcher-made distribution network resilience questionnaire. The above questionnaire was performed in terms of face validity and structural validity, which was confirmed. To confirm the reliability, Cronbach's alpha method was used and then to determine the assumption of normal data, Kolomogorov-Smirnov test was used. The data was not normalized, and non-parametric tests should be used. Finally, the sign test for data analysis was used and found that in the main hypothesis of resilience of water distribution network against the increase of possible pressure in the network, there was a positive and significant relationship with the adequacy of water capacity and in the sub-hypotheses, all considered dimensions were accepted.