Stadyum yapılarında çatı strüktürlerinin incelenmesi
Investigation of roof structures in stadium buildings
- Tez No: 842087
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ OSMAN KURUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Stadyumlar, antik çağlardan günümüze kadar gelen, spor müsabakalarının yapılabilmesi için özel olarak tasarlanmış, günümüzde kentlerin ve sosyal hayatın önemli odak noktaları haline gelmiş yapılardır. Tarih boyunca stadyumlar üzerinde çok sayıda yapısal form ve taşıyıcı sistem denemesi olmuş, gelişen teknolojiyle birlikte büyük açıklıkları rahatlıkla geçebilen stadyum yapıları inşa edilmiştir. Bu çalışmada, büyük açıklık geçen stadyum yapılarında kullanılan taşıyıcı sistemler incelenmiş olup taşıyıcı sistemlerini iyi şekilde ifade eden yapıların strüktürleri; geçtiği açıklıklar, eleman boyutları, kullanılan malzemeler, yük akışı vb. gibi konular kapsamında detaylı olarak incelenmiştir. Her bir yapının taşıyıcı sistem elemanları; görseller, çeşitli şematik gösterimler ve kesit çizimleri üzerinden anlatılmıştır. Çalışmada, taşıyıcı sistem seçiminde hangi faktörlerin etkili olduğu göz önünde bulundurularak, büyük açıklıklı stadyum yapıları için hangi sistemin ideal sistem olarak kullanılabileceğini görmek amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında literatür araştırması yöntemine başvurulmuştur. İncelenen örneklerden tablolar oluşturulmuş ve bu örnekler üzerinden bir genelleme yapılarak taşıyıcı sistem seçiminde etkili olan faktörler ve kullanılan strüktür sistemlerinin ne gibi avantaj ve dezavantajlar sağladığı üzerine bir sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Stadiums are purpose-built structures that have evolved from antiquity to the present day, specifically designed to host sporting competitions, and have become pivotal focal points of urban and social life. Throughout history, stadiums have undergone numerous explorations of structural forms and load-bearing system. With the advancement of technology, stadium structures capable of efficiently spanning substantial voids have been constructed. In this study, an analysis has been conducted on the load-bearing systems employed in stadiums characterized by significant clear spans. The study extensively examines the structures that effectively exemplify these load-bearing systems. This encompasses detailed investigations into aspects such as span lengths, element dimensions, materials utilization and load flow mechanisms. The structural constituents of each edifice are explicated through visual aids, diverse schematic representations and cross-sectional diagrams. Within the scope of this research, factors influencing the selection of load-bearing system have been considered to determine the most suitable system for stadiums featuring extensive clear spans. The research methodology employed in this study is rooted in a comprehensive literatüre review. Tables have been derived from the analyzed examplars, facilitating the derivation of generalizations. Drawing insights from these instances, the study concludes with an assessment of the factors influencing load-bearing systems selection and an avaluation of the merits and drawbacks inherent in the adopted structural systems, all contextualized within the domain of stadiums with extensive clear spans.