Total diz protezi ameliyatı olan hastalara verilen mobil tabanlı eğitim ve egzersiz programının kaygı, hareket korkusu ve fiziksel fonksiyona etkisi
The effect of mobile-based education and exercise program given to patients with total knee replacement surgery on anxiety, kinesiophobia and physical function
- Tez No: 842107
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHA KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Amaç: Bu araştırma, TDP ameliyatı olan hastalara uygulanan mobil tabanlı eğitim ve egzersiz programının hastaların kaygı, hareket korkusu ve fiziksel fonksiyonuna etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü deneysel türde araştırmanın verileri Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Şubat 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında toplandı. Araştırma örneklemini 53 deney 55 kontrol olmak üzere 108 hasta oluşturdu. Deney grubundaki hastalara ameliyat öncesinden başlamak üzere taburculuktan 4 hafta sonrasına kadar mobil tabanlı eğitim ve egzersiz programı uygulandı. Veriler tanıtıcı bilgi formu, SKÖ, DKÖ, TKÖ, KOOS-PS, GKAÖ, GKUÖ ve T-CSUQ- SV ile toplandı. Verilerin analizi SPSS 22.00 istatistik paket programı ile yapıldı. Bulgular: Deney grubundaki hastaların kontrol grubuna göre ameliyat sabahı, ameliyat sonrası 1. gün, taburcu olunan gün, taburculuk sonrası 1. hafta ve 4.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate the effect of mobile-based training and exercise programme on anxiety, kinesiophobia and physical function of patients with TDP surgery. Material and method: The data of the randomised controlled trial study were collected in the Orthopaedics and Traumatology Clinic of Giresun Training and Research Hospital between February 2022 and February 2023. The study sample consisted of 108 patients, 53 experimental and 55 control. Mobile-based training and exercise programme was applied to the patients in the experimental group starting from preoperative period until 4 weeks after discharge. Data were collected using a descriptive information form, SKÖ, DKÖ, TKÖ, KOOS-PS, GKAÖ, GKUÖ and T-CSUQ-SV. Data analysis was performed with SPSS 22.00 statistical package programme.