Katı atık yönetimi alanında yapılan araştırmalar ile patent başvurularının değerlendirilmesi
Evalution of patent applications and research in the field of solid waste management
  1. Tez No: 842125
  2. Yazar: BÜŞRA TOKKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNAN BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Patent bilincinin artması ile beraber patent başvuru sayıları da artmaya ve bu konuda hem ülkemizde hem de globalde bir yarış ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu farkındalık, akademik araştırmacılara yenilik, buluş basamağı ve endüstriyel uygulanabilirlik gibi patent gereklilikleri hakkında bakış açısı kazandırmaktadır. Araştırma metodolojisi için kendilerine yeni yollar açmaya ve araştırma alanları ile ilgili patent veri tabanlarını kullanmaya başlamışlardır. Bu araştırma kapsamında akademik çalışmalar ile patent başvuruları aynı anahtar kelimeler için arama motorlarında yıl bazında aranarak sayısal veriler elde edilmiştir. Bu verilerin karşılaştırması yapılmıştır. Patent ve makale sayıları arasındaki fark değerlendirilmiş ve bunun nedenleri ile farkın giderilmesine ilişkin çözüm önerileri sunulmuştur. Bu çalışma Türkiye'de Çevre Mühendisliği alanında patent ve makale sayılarının karşılaştırılması konusunda yapılan ilk çalışmalardan biridir.
Özet (Çeviri)
With the increase in patent awareness, the number of patent applications has also increased and a race has begun to emerge both in our country and globally. This awareness give point of view about the patent requirements such as: novelty, inventive step and industial applicabilitiy to the academic researchers. They make new pathway to them for searching methodology and start to use the patent databases about their research fieldes, but it is not enough for the novelty of any research. Within the scope of this research, numerical data was obtained by searching academic studies and patent applications on a yearly basis in search engines for the same keywords. A comparison of these data was made. The difference between the number of patents and articles was evaluated and the reasons for this and solutions to eliminate the difference were presented. This study is one of the first studies to compare the patents and articles in the field of Environmental Engineering in Turkey.