İstanbul saatlik toplu ulaşım verisine göre geleceğe dönük geçiş sayılarının tahminlenmesi ve sefer sayılarının optimizasyonu
Forecasting the number of passes and optimization of the number of transportation according to İstanbul hourly public transportation data
- Tez No: 842137
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM ZEYNEP GÜRKAŞ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, Engineering Sciences, Transportation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ulaşımla ilgili yaşanan problemler gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde oldukça yoğun olarak görülen ve karşılaşılan bir problemdir. Çoğu ülkede gözle görülen ve oldukça önemli noktada yer alan ulaşım sorunları bizim ülkemizde de görülmektedir. Ulaşımla ilgili yaşanan problemler tek bir konu özelinde olmamakla beraber pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Yaşanan problemler yolcu sayısının fazlalığı, sefer sayısının yeteri kadar olmaması sebebiyle yolcu talebine karşılık verememesi. Toplu ulaşımda yaşanan hat güzergâh düzenlemesinin yolcu isteğine göre karşılanmaması, eksik güzergâh olması ve sefer sıklığının yeterli olmaması sebebiyle yolcuların toplu ulaşım yerine şahsi araçlarını tercih etmesi. Sefer saatlerinin yolcuların olduğu saatlerde ihtiyaca cevap verememesi, ulaşımda toplu taşımanın yoğun olarak kullanıldığı saatlerde seferlerin yetersiz kalması bunlardan bazılarıdır. Belirtilen bu aksaklıklar ulaşımı olumsuz koşullarda etkilemekte, Yolcuların memnuniyetini azalmaktadır. Ulaşımda yaşanan aksaklıkların fazla olması beraberinde organizasyon açısından aksamalara sebep olmakta ve maliyet açısından fazla bir götürüye sebebiyet vermektedir. Bu çalışmada süreci etkileyen tüm bu etmenler göz önünde bulundurulduğunda Saatlik toplu ulaşım veri setinde kullanılarak geçiş sayılarının geleceğe yönelik tahminlemesi farklı tahminleme yöntemleri ile tahmin edilmeye çalışılmış ve hata oranı en düşük sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda yolcu talebine göre sefer sayılarının yetersiz kaldığı noktalar ve yoğun olarak kullanılan saatler göz önünde bulundurularak bu bölgelerde sefer sayılarının arttırılması üzerine öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Problems related to transportation are a problem that is seen and encountered quite intensely in developed and developing countries. Transportation problems, which are visible and at a very important point in most countries, are also seen in our country. Although the problems related to transportation are not specific to a single issue, they appear in many areas. The problems experienced in transportation are the excess number of passengers and the inability to respond to the passenger demand due to the insufficient number of flights. Passengers prefer their personal vehicles instead of public transportation due to the fact that the route arrangement in public transportation is not met according to passenger requests, there are incomplete routes and the frequency of voyages is not sufficient. The inability of the departure times to meet the needs during the hours of the passengers, Inadequacy of the flights during the hours when public transportation is used intensively. These disruptions affect the transportation in negative conditions and decrease the satisfaction of the passenger. The high number of disruptions in transportation causes disruptions in terms of organization and causes a high lump sum in terms of costs. Considering all these factors affecting the process in this study, different estimation methods were tried to be estimated for the future estimation of the number of crossings using the Hourly public transportation dataset, and the lowest error rate was tried to be reached. In line with the results obtained, suggestions were made to increase the number of flights in these regions, taking into account the points where the number of flights is insufficient according to the passenger demand and the hours used intensively.