Investigation of factors affecting the selection of automation levels in vehicles
Araç otomasyon seviyelerinin seçı̇mı̇nı̇ etkı̇leyen faktörlerı̇n ı̇ncelenmesı̇
- Tez No: 894474
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ATAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Otonom Araçlar (AV) ulaşımda bir sonraki büyük evrim olabilecek ve gelişmekte olan bir teknolojidir. Şu an itibariyle birçok büyük şirket kendi model araçlarını geliştirip test etmekte ve bu teknolojiyi pazara sürmeyi planlamaktadır. AV'lerin 2040 yılına kadar yollardaki tüm araçların %75'ini oluşturacağı varsayılmaktadır. Halkın AV'lere ilişkin algısını takip etmek çok önemlidir; çünkü, bu teknik ilerleme kullanıcılara çok çeşitli faydalar sağlama ve dolayısıyla günlük rutinlerini etkileme kabiliyetine sahiptir. Bu nedenle, son yıllarda tüm dünyada yapılan bir dizi anket, yalnızca teknolojinin genel olarak kabul görüp görmediğini değil, aynı zamanda katılımcıların bu teknolojiyi ne zaman, nasıl ve neden kullanabileceğini de bulmaya çalışmıştır. Ancak bu araştırmaların neredeyse hiçbiri Türkiye'de yapılmamıştır. Geçmişte yapılan çalışmaların çoğu halkın benimseme tutumlarına odaklanmış, ancak Society of Automotive Engineers'e (SAE) göre 1'den 5'e kadar değişen farklı otonom araç seviyelerinde tutumların nasıl değiştiğini ihmal etmiştir. Bu boşluğu doldurmak için bu çalışma, İstanbul, Türkiye'de insanların farklı seviyelerdeki otonom araçları seçme istekliliğini etkileyen faktörleri incelemektedir. Çalışmanın amacı doğrultusunda, İstanbul, Türkiye'de çevrimiçi platformlar aracılığıyla bir anket gerçekleştirilmiş ve 550'den fazla yanıt alınmıştır. Literatür araştırması sonucunda, otonom araçların tercih edilebilirliğini etkileyebilecek temel faktörlerin sosyo-demografik özellikler, seyahat temelli özellikler ve AV algısı olduğu tespit edilmiştir. Bu kapsamda, demografik bilgilerin yanı sıra, ehliyet sahibi olma, geçmişte trafik kazası geçirme, günlük seyahat süresi, güvenlik algısı, AV teknolojisine aşinalık ve AV'lerin gelecekteki yaşam üzerindeki etkisine ilişkin algının yanı sıra AV'lerin avantaj ve dezavantajlarına ilişkin algıya dair veriler de toplanmıştır. Örneklem sonuçlarının demografik özelliklerine göre, katılımcıların çoğu 18-24 yaş arasındadır (%51) ve erkek katılımcıların oranı (%74) kadınlardan (%26) daha yüksektir. Katılımcıların çoğunun sadece bir arabası vardır (%26) veya hiç arabası yoktur (%71). Katılımcıların %88'i ehliyet sahibi ve aktif sürücüyken, örneklemin sadece %9'u ehliyeti olmayan kişilerden oluşmaktadır. Sonuçlara bakarak, örneklemimizde kadın ve erkek katılımcıların nüfusu aynı olmasa da, çoğu sosyo-demografik özelliğin cinsiyetler arasındaki dağılımının yaklaşık olarak aynı olduğu anlaşılabilir. Örneklemin seyahat temelli özelliklerine bakıldığında, örneklemin yarısının günlük seyahat süresinin 1 saatten az olduğu görülmüştür. Katılımcıların %28'i günde 1-2 saatlik seyahat süresine sahiptir ve örneklemin %21'i için seyahat etmek günde 2 saatten fazla sürmektedir. Katılımcıların çoğunluğunun arabası olmadığından, beklendiği gibi örneklemde en sık kullanılan ulaşım türü toplu taşıma araçlarıdır (örn. otobüs, tramvay, metro, metrobüs, füniküler, vapur, taksi, vb.). AV ile ilgili sorular incelendiğinde ise örneklemdeki bireylerin %86'sının AV teknolojisinin hayatlarımız üzerinde olumlu bir etkisi olacağı fikrine katıldığı görülmektedir. Örneklemin sadece %4'ü bu teknolojinin hayatımızı olumsuz etkileyeceğini düşünürken, geri kalan %10'luk kesim ise bu teknolojinin hayatımızı hiç etkilemeyeceğini düşünmektedir. Belirlenen değişkenler arasında otonom teknolojisinin çekiciliği açısından anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek için Multinomial Logit Model (MNL) kullanılmış ve AV seviye 1 referans olarak alınmıştır. Bu nedenle, seçim modelinin sonuçları AV seviye 1 ile karşılaştırmalı olarak ifade edilmiştir. Bağımsız değişkenlerin seçiminde farklı değişkenler çeşitli iterasyonlarda test edilmiştir. Deneyler sonucunda eğitim seviyesi, çalışma durumu, medeni durum, çocuk sahibi olma, araç sahipliği, herhangi bir seviyede AV deneyimi, sürüş güveni, AV'lerin avantaj ve dezavantajlarına yönelik algı gibi değişkenler için elde edilen katsayıların fayda fonksiyonuna eklendiğinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı görülmüştür. Modelinin sonuçları, cinsiyet (erkek olmak), yaş, ehliyet sahibi olmak, AV teknolojisine aşinalık, AV'lerin gelecekteki yaşam üzerindeki etkisi algısı ve AV'lerin güvenliği algısının, 1. seviye otonomiye sahip bir araç seçmek yerine daha yüksek seviyede otomatik araç seçme olasılığını önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Ancak, bu etkiler tüm AV seviyeleri için anlamlı değildir. Modelde kullanılan bağımsız değişkenler kendi aralarında korelasyona sahip olabilir. Farklı kategorik bağımsız değişkenlere göre kategorik bir sonucun oranlarını karşılaştırmak için chi-square testi kullanılmıştır. Anlamlılık testi korelasyon miktarını vermez, bu nedenle etki büyüklüğünü görmek değişkenler arasındaki korelasyon miktarını göstermek için yararlıdır. Bu çalışmada kullanılan veriler 2x2'den daha büyük olasılık tabloları içerdiğinden, modelde kullanılan değişkenler arasındaki korelasyonu göstermek için Cramer's V kullanılmıştır. Multinomial Logit Modelinden elde edilen önemli sonuçlar şu şekilde özetlenebilir: Erkek olmanın AV Seviye 1 yerine AV Seviye 2, Seviye 3 ve Seviye 5'i benimseme olasılığını olumsuz etkilemektedir. Ehliyet sahibi olmak AV Seviye 2, Seviye 4 ve Seviye 5'i Seviye 1'e tercih etme olasılığını artırmaktadır. AV teknolojisinin hayatımızı olumlu yönde etkileyeceğini düşünen kişilerin AV Seviye 1 yerine daha yüksek seviyeli AV'leri seçme olasılığı daha yüksektir. AV teknolojisine aşinalık, Seviye 2 ve Seviye 3 AV'yi Seviye 1 AV'ye tercih etme olasılığını olumsuz yönde etkilemektedir. Üst düzey AV'leri güvenli olarak algılayan kişilerin AV Seviye 1 yerine üst düzey AV'leri seçme olasılığı daha yüksek olacaktır. Sonuçlar, ehliyet sahibi katılımcıların seviye 1'den daha yüksek otomasyona sahip araçları satın almaya daha istekli olduğunu göstermektedir. AV teknolojisinin hayatımızı olumlu yönde etkileyeceğini düşünen kişilerin AV seviye 1 yerine daha yüksek seviyeli AV'leri tercih etme olasılığı daha yüksektir. AV teknolojisine aşinalık, 1. seviye AV yerine 2. seviye ve 3. seviye AV seçme olasılığını olumsuz yönde etkileyecektir. AV'lere daha aşina olan ve otomatik araç kavramı hakkında daha fazla bilgi sahibi olan kişilerin AV seviye 1'i 2. seviye ve 3. seviye AV'lere kıyasla benimseme olasılığı muhtemelen daha yüksek olacaktır. Daha yüksek seviyeli AV'leri güvenli olarak algılayan kişilerin AV seviye 1 yerine daha yüksek seviyeli AV'leri seçme olasılığı daha yüksek olacaktır. Bu çalışmada veri toplamanın en yaygın yollarından biri olan çevrimiçi anketler kullanılmıştır, ancak bunun da bazı kısıtları vardır. Katılımcıların çoğu sadece otomasyonsuz araçlar kullanmıştır ve tüm AV seviyeleri şu anda mevcut değildir, bu nedenle mevcut davranışsal veriler yoktur. Bu tür sorunlar, tüm AV seviyeleri piyasaya çıktığında verilerin gerçek davranışı doğru bir şekilde yansıtmasını engelleyebilir. Çalışmanın bir diğer kısıtı ise bu çalışmanın İstanbul'da gerçekleştirilmiş olması, dolayısıyla bu şehre özgü olması ve ülkeyi temsil etmeyebilecek olmasıdır. Bu araştırma alanında daha doğru bilgi edinmek için Türkiye'nin farklı şehirlerinde daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Ayrıca, yapılan anket sonucunda 554 yanıt toplanmıştır. Daha büyük bir örneklem büyüklüğü daha doğru sonuçlar verebilir. Potansiyel avantajları en üst düzeye çıkaracak doğru strateji ve politikaları oluşturmak için, kamuoyunun otonom araçların benimsenmesi konusunda ne hissettiğini anlamak gerekmektedir. Model tahmininin sonuçları, kamu politikası kararlarına ve pazarlama ve bilgilendirme çabalarına rehberlik edebilir. Multinomial logit modelinin davranışsal analizi, çeşitli sosyoekonomik gruplarda ortaya çıkması muhtemel pazar benimseme yollarının belirlenmesinde yardımcı olacaktır. Belirli gelişim yollarını desteklemek isteyen kuruluşlar uygun politikaları ve bilgilendirme kampanyalarını uygulayabilir. Örneğin, model, tüm AV seviyeleri piyasada mevcut olduğunda satın alma konusunda en isteksiz olan demografik grupları belirlemek için kullanılabilir. Gelecekte yapılacak bir çalışma önerisi olarak, farklı sonuçlar elde etmek için daha büyük bir örneklem büyüklüğü kullanılabilir ve modelin çok sayıda örnek kullanılarak tekrarlanmasına olanak sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Automated Vehicles (AVs) are an emerging technology that could be the next big evolution in transportation. As of now, many major companies are developing and testing their own model vehicles and plan to eventually bring this technology to market. Keeping track of the public's perception of AVs is very important because this technical advance has the ability to provide a wide range of benefits to passengers/drivers and thus, influence their daily routines. Therefore, a series of surveys all over the world conducted in recent years have sought to find out not only whether the technology is generally accepted, but also when, how, and why respondents might use it. However, almost none of these studies have been conducted in Turkey. Most of the past studies have focused on the public's adoption attitudes, but have neglected how attitudes change at different levels of automated vehicles, ranging from 1 to 5 according to the Society of Automotive Engineers (SAE). To fill this gap, this study examines the factors that influence people's willingness to choose different levels of automated vehicles in Istanbul, Turkey. For the purpose of the study, a survey throughout online platforms was conducted in Istanbul, Turkey and more than 550 responses were received. Through background research, it was identified that the key factors that could influence the desirability of these vehicles are: socio-economic characteristics, travel-based characteristics, and perception of AVs. In this context, in addition to demographic information, data were collected on having a driver's license, having had a traffic accident in the past, daily travel time, perception of safety, familiarity with AV technology, and perception of the impact of AVs on future life, as well as perception of the advantages and disadvantages of AVs. To help determine whether there was a significant difference in the attractiveness of autonomous technology between the determined groups, a Multinomial Logit Model (MNL) was utilized and Level 1 AV is used as the reference. Therefore, the results of the discrete choice model are expressed in comparison with AV Level 1. The outcomes of this discrete choice model show that gender (being male), having a driver's license, familiarity with AV technology, perception of the impact of AVs on future life, and perception of the safety of AVs significantly affect the likelihood of choosing a higher level of automated vehicles over choosing a car with Level 1 autonomy. However, these effects are not significant for all AV levels. Important results from the Multinomial Logit Model are summarized as follows: The important findings include that being male negatively affects the probability of adopting AV Level 2, Level 3 and Level 5 over AV Level 1. Having a driver's license increases the likelihood of choosing AV Level 2, Level 4 and Level 5 over to Level 1. People who think AV technology will positively impact our lives are more likely to choose higher-level AVs over AV Level 1. Familiarity with AV technology will negatively affect the likelihood of choosing Level 2 and Level 3 AV over Level 1 AV. People who perceive higher-level AVs as safe will be more likely to choose higher-level AVs over AV Level 1. The results of the model estimation can be utilized to guide modeling choices and policy discussions regarding the AV technology's upcoming commercial penetration as well as be used into marketing and informational initiatives.