Gümüş diamin florür/potasyum iyodür (GDF/KI) içerikli materyalin antibakteriyel etkinliğinin in vitro olarak karşılaştırılması ve restorasyon materyalleri üzerinde renklenmeye olan etkisinin değerlendirilmesi
In vitro comparison of the antibacterial efficacy of silver diamine fluoride/potassium iodide (GDF/Kİ) containing material and evaluation of its discoloration effect on restorative materials
  1. Tez No: 842165
  2. Yazar: BÜŞRA KARADURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE KORUYUCU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Amaç: Bu tez çalışması çocuk diş hekimliğinde kullanımı gittikçe yaygınlaşan Gümüş Diamin Florür/Potasyum İyodür(GDF/KI) içerikli materyalin antibakteriyel ve renklenme üzerine olan etkisinin GDF ve Nanogümüş Florür (NGF) içerikli materyallerle karşılaştırmalı olarak değerlendirmesini amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Disk difüzyon testi ile steril salin, %5'lik Sodyum Hipoklorit (NaOCl), %2'lik Klorheksidin (CHX), GDF, GDF/KI, NGF, KI solüsyonlarının S. mutans ve L. casei üzerindeki antimikrobiyal etkinlikleri incelenmiştir. Hazırlanan 48 adet mine örneği üzerinde S.mutans-L.casei içeren ikili biyofilm tabakası oluşturulduktan sonra örnekler altı gruba (n=8) ayrılmıştırlar. Grup 1'de steril salin, Grup 2'de %5'lik NaOCl, Grup 3'te %2'lik CHX, Grup 4'te GDF, Grup 5'te GDF/KI ve Grup 6'da NGF solüsyonları uygulanmıştır. Her gruptan 7 örnek lazer taramalı konfokal mikroskop, 1 örnek taramalı elektron mikroskobu için kullanılmıştır. Renk değerlendirmesi için 44 adet çürüklü süt azı dişi toplanılmıştır ve dört gruba (n=11) ayrılmıştır. Kontrol grubunda hiçbir solüsyon uygulanmazken, diğer gruplarda GDF, GDF/KI ve NGF solüsyonlarının uygulandıktan sonra tüm gruplardaki dişler kompomer ile restore edildikten hemen sonra (T0), bir hafta (T1) ve bir ay (T2) sonraki L*, a* ve b* renk değerleri spektrofotometre ile ölçülerek zaman içerisindeki renk değişimleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This thesis aims to assess the antibacterial and discoloration effects of materials containing Silver Diamine Fluoride/Potassium Iodide (SDF/KI), which are increasingly utilized in pediatric dentistry, in comparison to materials containing only SDF and Nanosilver Fluoride(NSF). Materials and methods: The antimicrobial activities of sterile saline, 5% Sodium Hypochlorite(NaOCl), 2% Chlorhexidine (CHX), SDF, SDF/KI, NSF, and KI solutions against S.mutans and L.casei were investigated using disc diffusion tests. A dual-species biofilm consisting of S.mutans and L.casei was formed on 48 enamel samples, which were then divided into six groups (n=8). Group 1 received sterile saline, Group 2 received 5% NaOCl, Group 3 received 2% CHX, Group 4 received SDF, Group 5 received SDF/KI, and Group 6 received NSF. Seven samples from each group were subjected to confocal laser scanning microscopy, and 1 sample was used for scanning electron microscopy. For color evaluation, 44 carious primary molars were collected and divided into four groups (n=11). After applying SDF, SDF/KI, and NSF solutions to the respective groups, while the control group received no treatment, all groups' teeth were immediately restored with compomer. The L*, a*, and b* color values were measured using a spectrophotometer at three different time points: immediately (T0), one week later (T1), and one month later (T2), and color differences were compared over time.