Lojistik firma personellerinin organik tarım anlayışı; Iğdır ili örneği
Understanding of organic farming of logistics company personnel; Iğdir province example
- Tez No: 842166
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞARAN KARADEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Tarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Organik tarım yetkili otorite tarafından denetlemesi yapılarak sertifikalandırıldıktan sonra halka arz edilen maksimum ölçüde insan sağlığına elverişli gıda üretim yöntemidir. Bu gıdalarda, tohumdan başlayarak tüm üretim aşamalarında herhangi bir sentetik katkının olmadığı kabul edilmektedir. Organik tarım ürünlerinin üretiminin yanı sıra tüketiciye ulaşıncaya kadar tüm nakliye aşamaları da ürünün organik tarım ürünü vasfını etkilediğinden önem arz etmektedir. Bu araştırmada ise lojistik sektöründe önemli bir role sahip Iğdır ilindeki lojistik çalışanlarının organik tarım ürünleri taşımacılığına olan yaklaşımının ortaya konması amaçlandı. Araştırma Iğdır ilinde lojistik firmalarında sigortalı 2236 çalışan bireyi temsil edecek şekilde 115 kişi üzerinde yüz yüze anket yöntemi ile yürütüldü. Anketin ilk bölümün de katılımcıların demografik bilgilerini öğrenmeye yönelik, ikinci bölümde ise çalışmanın amacına yönelik sorular soruldu. Sonuç olarak, Iğdır yöresi lojistik firma çalışanlarının genel olarak organik tarımı bildiklerini iddia etmelerine rağmen konu hakkında yeterli bilgi düzeylerinin olmadığı ortaya çıktı. Bununla birlikte lojistik sektörü bakımından organik gıda taşımacılığında nelere dikkat etmeleri gerektiğini bildikleri de tespit edildi. Ayrıca konu hakkındaki noksanlıkların TV-Radyo ve internet yayınları ile giderilebileceği kanaati oluştu.
Özet (Çeviri)
Organic agriculture is a food production method suitable for human health to the maximum extent, which is offered to the public after being audited and certified by the competent authority. It is accepted that these foods do not contain any synthetic additives at all production stages, starting from the seed. In addition to the production of organic agricultural products, all transportation stages until they reach the consumer are important as they affect the organic agricultural product quality of the product. In this research, it was aimed to investigate the approach of logistics employees in the province of Iğdır, which has an important role in the logistics sector, to the transportation of organic agricultural products. The research was carried out by face-to-face survey method on 115 people, who were calculated to represent 2236 individuals working in logistics companies in the province of Iğdır. In the first part of the questionnaire, questions were asked about learning the demographic information of the participants, and in the second part, questions about the purpose of the study were asked. As a result, although the logistics company employees in Iğdır region claimed that they knew organic agriculture in general, it was revealed that they did not have sufficient knowledge about the subject. In addition, it has been determined that they know what to pay attention to in organic food transportation in terms of the logistics sector. In addition, it was concluded that the deficiencies on the subject could be eliminated with TV-Radio and internet broadcasts.