Çiftlik hayvanı yetiştiriciliğinde organik yem tercih edilme durumu
Preference for organic feed in livestock farming
  1. Tez No: 842168
  2. Yazar: AZAT POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞARAN KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Organik Tarım ürünleri insan gıdası olarak genetiği değiştirilmeden, doğasında var olanın dışında bir karışım içermeyen ve“Organik Tarım Sertifikalı”bitkisel ve hayvansal ürün olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırmada, Iğdır İli örneğinde Çiftlik hayvanı yetiştiricilerin organik tarım ürünleri hakkındaki bilgi düzeyleri ve daha sağlıklı hayvansal ürün elde etmek amacıyla yetiştirdikleri hayvanlara organik yem vermeyi tercih etme durumları araştırıldı. Bu araştırma, Iğdır ilinde başlıca mesleği çiftlik hayvanı yetiştiriciliği olan özel bir ticari araç satıcısının müşterileri üzerinde anket şeklinde yürütüldü. Anketin ilk bölümünde anketi yapılanların demografik bilgiler toplandı. Daha sonra yetiştiricilere organik tarım hakkındaki bilgileri, bu bilgileri nereden öğrendikleri, hayvanlarına verdikleri yemin organik olup olmadığı yönünde sorular yöneltildi. Elde edilen veriler öncelikle sayısal ve oransal olarak ortaya kondu. Elde edilen veriler daha sonra karar ağacı yöntemiyle analiz edildi. Anket uygulanan 200 bireye“Organik gıdanın ne olduğunu biliyor musun?”ve“Organik hayvancılık yapmak ne demektir, biliyor musun?”soruları yöneltildi. Her iki soruya da sırasıyla % 93 ve 90 oranlarında“Evet”cevabı verildi. Bu sorunun akabinde ayrı ayrı sırasıyla“Organik gıda nedir?”ve“Organik hayvancılık nedir?”soruları yöneltildi ve yalnızca sırasıyla % 39.8 ve 40 oranlarında“Organik Tarım Sertifikalı Gıda”ve“Organik Tarım Sertifikalı Hayvancılık”cevapları alındı. Sırasıyla % 60.2 ve 60 gibi büyük bölümünün, tarımsal ürünün organik tarım ürünü olduğunu kanıtlayan“Organik Tarım Sertifikasından”habersiz oldukları anlaşıldı. Katılımcılar“Organik gıdanın ne olduğunu nereden öğrendin?”sorusuna % 11.2 oranında“Eğitimini aldım”cevabı verdi. Katılımcıların geri kalan % 88.8'i ise sosyal medya ve çevredeki kişilerden yani kulaktan dolma bilgilerle organik tarımın ne olduğunu öğrendiklerini bildirdiler. Ankette“Hayvanlarını organik olarak mı yetiştirirsin?”sorusuna % 84 oranında“Evet”cevabı alındı. Bu sorunun akabinde“Hayvanlarına yemi nereden alırsın?”ve“Hayvanlarına verdiğin yemin organik olduğunu nereden anlarsın?”soruları yöneltildi ve her ikisine de % 26.5 oranında sırasıyla“Organik Sertifikalı yem satan yerlerden”ve“Yem çuvalının üzerindeki organik yem sertifikasından anlarım”cevapları alındı. Geri kalan % 68.5'lik kesimin ise hayvanlarına verdikleri yemde organik tarım sertifikasını aramadıkları tespit edildi.“Senin yaptığın hayvancılık organik mi?”sorusuna“Evet”cevabı veren 167 yetiştiricinin % 53.89'u“Organik hayvancılık yaptığına dair Tarım Bakanlığına müracaatta bulundun mu?”sorusuna, % 83.23'ü“İlgili kurumlarca senin organik hayvanların ve yetiştiriciliğin kontrol ediliyor mu?”sorusuna, % 88.02'si ise“Bu zamana kadar hiç organik hayvan yetiştiriciliği sertifikası aldın mı?”sorusuna“Hayır”cevabı verdi. Sonuç olarak, organik tarımın ne olduğu hakkında hayvan üreticilerinin büyük oranda eğitim almadığı, çoğunlukla kulaktan dolma bilgilerinin olduğu ve bu bilgilerinin de yüksek oranda yanlış olduğu öğrenildi. Hayvanlarını organik olarak beslediklerini iddia etmelerine rağmen yedirdikleri yemlerde organik ürün sertifikasını aramadıkları ortaya çıktı. Elde edilen sonuçlardan yola çıkarak, hayvan yetiştiricisinin devlet tarafından, insan sağlığını yakından ilgilendiren gıda konusunda; organik tarım, iyi tarım, konvansiyonel tarım, GDO'lu tarım yönünden bilgilendirilmesi ve bu amaçla, sosyal medyanın kullanımının faydalı olabileceği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Organic Agriculture products are defined as vegetable and animal products that are not genetically modified as human food, do not contain any mixture other than what is in their nature, and are“Organic Agriculture Certified”. In this study, the level of knowledge of farm animal breeders about organic agricultural products and their preference to give organic feed to their animals in order to obtain healthier animal products were investigated in the example of Iğdır Province. This research was conducted in the form of a questionnaire on the customers of a private commercial vehicle dealer whose main occupation is livestock breeding in the province of Iğdır. In the first part of the questionnaire, demographic information of the participants were collected. Then, questions were asked to the breeders about their information about organic farming, where they learned this information, and whether the feed they gave to their animals was organic. The data obtained were firstly presented numerically and proportionally. The obtained data were then analyzed by the decision tree method.“Do you know what organic food is?”and“Do you know what it means to raise organic livestock?”questions were asked to 200 individuals who were surveyed. Both questions were answered with“Yes”by 93% and 90%, respectively. For these questions, respectively,“What is organic food?”and“What is organic livestock farming?”questions were asked separately respectively. After these two questions, respectively and separately,“What is organic food?”and“What is organic livestock farming?”questions were asked and only 39.8% and 40%, respectively,“Organic Agriculture Certified Food”and“Organic Agriculture Certified Livestock”answers were received. It was understood that 60.2% and 60%, respectively, were unaware of the“Organic Agriculture Certificate”proving that the agricultural product is an organic agricultural product. Participants, for the question of“Where did you learn what organic food is?”, gave the answer of“I received my education”with the proportion of 11.2% . The remaining 88.8% of the participants reported that they learned what organic agriculture is from social media and people around them, namely through hearsay. In the survey“Do you raise your animals organically?”The answer to the question was“Yes”by 84%. After this question,“Where do you get the feed for your animals?”and“How do you know if the feed you give your animals is organic?”questions were asked and Responses to both were received at a rate of 26.5%, respectively,“From the places that sell organic certified feed”and“I can tell from the organic feed certificate on the feed sack”. It was determined that the remaining 68.5% did not seek organic agriculture certificate in the feed they gave to their animals. The questions“Have you applied to the Ministry of Agriculture about organic livestock farming?”,“Are your organic animals and breeding controlled by the relevant institutions?”and“Have you ever obtained an organic livestock certificate?”were asked to 167 participants who answered“Yes”to the question“Is your livestock farming organic?”.“No”answers were received to these questions at the rates of 53.89%, 83.23% and 88.02%, respectively. Consequently, it was learned that animal producers did not receive much education about what organic agriculture is, they mostly have hearsay information and this information is highly inaccurate. It turned out that although they claim that they feed their animals organically, they do not seek the organic product certificate in the feed they feed. Based on the results obtained, it can be suggested that the state can give training to animal breeders on the subjects of organic farming, good farming, conventional farming and GMO farming which these issues are closely related to human health. Social media tools can be used for this purpose.