Türkiye'de Ankara keçisi yetiştiriciliğinin yapısal ve yetiştiricilik özellikleri
The structural and breeding characteristics of Angora goat rearing in Turkey
  1. Tez No: 256282
  2. Yazar: HAVVA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL DELLAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırmada, Ankara keçisi yetiştiriciliğine yer veren tarım işletmelerinin yapısal ve yetiştiricilik özellikleri, ürünlerin değerlendirilmesi, sağlık koruma uygulamaları ve son yıllarda Ankara keçisi yetiştiriciliğinde meydana gelen değişimler incelenmiştir. Araştırma sonunda yapısal özelliklerden olan işletme nüfusu iller genelinde ortalama 4,99±0,16 kişi, işletmelerin arazi varlığı ortalama 239,8±60,80 da, işletmelerde yetiştirilen anaç Ankara keçisi sayısı ortalama 165,2±13,40 baş, işletmelerin ortalama hayvancılıkla uğraşma süresi ve Ankara keçisi yetiştiriciliği yapma süreleri sırasıyla 33,31±1,27 ve 32,45±1,29 yıl, iller genelinde işletmelerin sahip oldukları ortalama mera alanı 8.031,3±901,17 da olarak tespit edilmiştir. Bunun yanında işletmelerde eğitim düzeyi, üretim sistemleri, işletmelerdeki Ankara keçisi sürü kompozisyonu ve diğer çiftlik hayvanı türlerinin dağılımları, mera, yayla ve barınak özellikleri, köyde-merada ve yaylada bulunan ek yapılar, su kaynakları ve işgücü durumu (çoban) gibi özellikler de araştırılmıştır. Yetiştiricilik özelliklerinden ortalama aşım dönemi süresi 1,77±0,12 ay, teke/keçi oranı ortalama 29,57±1,27 baş, ilkine damızlıkta kullanma yaşı dişi ve erkeklerde sırasıyla 1,70±0,03 ve 1,71±0,03 yıl, damızlıkta kullanma süresi dişi ve erkeklerde sırasıyla ortalama 6,97±0,13 ve 5,12±0,13 yıl, erkek ve dişi hayvanların damızlık seçim yaşı ise ortalama 14,22±0,43 ay olarak belirlenmiştir. Ayrıca Ankara keçilerinde bazı döl verimi özellikleri, işletmelerde kışın sürü idaresi, doğum, oğlak büyütme, sağım ve kırkım dönemi özellikleri ve uygulamaları, seleksiyon özellikleri üzerinde de durulmuştur. İşletmelerde üretilen Ankara keçisi ürünlerinin değerlendirilmesi esas olarak ürünlerin üretim durumu, tipi (tiftik, süt, et, gübre ve deri) ve pazarlama yolları dikkate alınarak analiz edilmiştir. İşletmelerde uygulanmakta olan sürü sağlığını koruma yöntemleri ile birlikte son yıllarda Ankara keçisi yetiştiriciliğinde meydana gelen değişimler, Ankara keçisi yetiştiriciliği ile ilgili sorunlar ve örgütlenme durumları da araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was investigated on the structural and breeding characteristics, evaluation of animal products, health protection applications of the agricultural farms rearing Angora goat and changes on Angora goat breeding in last years. The average population of farms is generally 4,99±0,16 person, the average land area is 239,8±60,80 da, the average Angora goat number rearing in farms is 165,2±13,40 head, the average duration of animal and Angora goat breeding of farms are 33,31±1,27 and 32,45±1,29 year, respectively, the average pasture area of farms are generally 8.031,3±901,17 da. Furthermore the education level, the production systems, the Angora goat herd composition and the distribution of other farm animals in the the farms, the pasture, tableland and shelter characteristics, the additional buildings in the village, pasture and tableland and the water resources and labour force (shepherd) were examined. Of the breeding characteristics, The average duration of mating season is 1,77±0,12 month, the average ratio of buck/doe is 29,57±1,27 head, the average first mating age of female and male are 1,70±0,03 and 1,71±0,03 year respectively, average duration breeding of female and male are 6,97±0,13 and 5,12±0,13 year respectively, average selection age of female and male kids 14,22±0,43 month. In addion the some reproductive traits, herd management in the winter, the characteristics and practices in the parturition, milking, shearing and kid rearing and the selection attributes in the farms were investigated. The Angora goat products produced in the farms were mainly analyzed according to the production situation of products, the product type (mohair, milk, meat, manure and hide) and the marketing ways. The changes on Angora goat breeding in last years, the problems concerned Angora goat breeding and the organization situation as well as the health protection applications in the farms were also researched