Dynamic friction behavior of high strength composite materials
Yüksek mukavemetli kompozit malzemelerin dinamik sürtünme davranışları
- Tez No: 842176
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR EMİNE YENİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Düşük ağırlık ve yüksek mukavemete sahip kompozit malzemeler, başta araçların dış yüzey kaplamaları olmak üzere birçok kara, deniz ve hava aracında giderek daha fazla kullanılmaktadır. Uçaklar düşünüldüğünde dış yüzeylerde kullanılan kompozit malzemeler çok yüksek hızlara kısa sürede ulaşılmasından dolayı dinamik sürtünmeye maruz kalmaktadır. Farklı özelliklere sahip kompozit malzemelerin sürtünme davranışlarının araştırılması, aracın kullanımı esnasında istenilen performansın verilmesi açısından önemlidir. Çalışmada, uçaklarda kullanılan kompozit malzemelere (Reinforced Carbon Carbon (RCC), Yüksek Sıcaklıkta Yeniden Kullanılabilir Yüzey İzolasyonu (HRSI) ve Düşük Sıcaklıkta Yeniden Kullanılabilir Yüzey İzolasyonu) benzer özelliklere sahip bir kompozit malzemenin seramik fiber plaka altyapısı kullanılarak (LRSI), sinterleme fırınlarında üretilen yüzey yalıtım malzemelerinin 1750 santigrat derece dayanımlı etil silikat reçine tabakası ile silisyum karbür ve bor karbür esaslı 'Ultra Yüksek Sıcaklık Seramikleri' ile dinamik sürtünme koşulları ve mekanik dayanımları karşılaştırılarak en uygun sonuç analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Composite materials with low weight and high strength are increasingly used in many land, sea, air and space vehicles, especially in the outer surface coatings of such vehicles. When aircraft and spacecraft are considered, composite materials used on exterior surfaces are exposed to dynamic friction due to the fact that very high speeds are reached in a short time. Investigating the friction behavior of composite materials with different properties is important in terms of giving the desired performance during the use of the vehicle. In this thesis study, using a ceramic fiber plate with an insulated layer was used to represent the infrastructure of a composite material with similar properties to the composite materials used in aircraft (Reinforced Carbon Carbon (RCC), High Temperature Reusable Surface Insulation (HRSI) and Low Temperature Reusable Surface Insulation (LRSI). The most appropriate insulation material was determined by comparing the dynamic friction conditions and mechanical strength of the surface insulation materials produced in sintering furnaces with a layer of ethyl silicate resin with 1750°C and silicon carbide and boron carbide-based 'Ultra High Temperature Ceramics' on the ceramic fiber plate.