Demir oksit cevherlerinin pigment hammaddesi olarak hazırlanması
Processing of iron oxide minerals as pigment raw material
  1. Tez No: 84218
  2. Yazar: FAZIL GÖKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Boya endüstrisinin temel hammaddelerinden olan doğal demir oksit pigmentleri son yıllarda artan bir piyasa talebi ile karşılaşmıştır. Ancak, ülkemiz bu hammaddeye gereken önemi vermediğinden bu pazarın dışında kalmıştır. Bununla birlikte, ülkemizde doğal demir oksitlerin pigment hammaddesi »olarak.hazırlanmasına yönelik ayrıntılı bir çalışmaya da rastlanılmamıştır. Bu tez çalışması kapsamında Küre Bakibaba demir şapkası pilot bölge olarak seçilmiş olup, bölgedeki hematitli ve limonitli cevherlerin standartlara uygun pigment hammaddesi olarak kullanılabilirliği detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Öncelikle pilot bölgeden alınan numunelerin tanımlanması amacıyla mineralojik ve kimyasal analizler yapılmıştır. Cevherlerin, zenginleştirme deneyleri ağırlıklı olarak Permroll manyetik ayırıcısıyla yapılmış olup, ince tane boyunda etkili olan Carpco yaş manyetik ayırma ve flotasyon teknikleriyle zenginleştirilebilirliği de araştırılmıştır. Daha sonra konsantreler ve kalsinasyon ürünleri kalite kontrol deneylerine tabi tutulmuş ve söz konusu yöntemlerle elde edilen ürünlerin benzer özellikler gösterdiği bulunmuştur. Tüm konsantre ve kalsinasyon ürünlerinin spektrofotometre cihazıyla ayrıntılı şekilde renk analizleri yapılmış ve numuneler arasındaki renk farklılıkları CIELAB renk sistemine göre değerlendirilmiştir. Özellikle kalsinasyon ürünlerinin 800°C sıcaklıkta mineral dönüşümü ve dolayısıyla renk değişimi gösterdikleri yapılan mineralojik, kimyasal ve renk analizleri sonucunda belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, Küre Bakibaba bölgesindeki demir oksit-cevherlerinin dünya ve TSE standartlarına uygun pigment hammaddesi olabileceği tespit edilmiştir. Söz konusu demir oksit cevherlerinin, uygun tesis koşulları sağlandığı taktirde piyasa fiyatı 2000-3000 $/ton olan bir boya hammaddesine dönüştürülerek değerlendirilmesinin ülkemiz ekonomisine büyük yarar sağlayabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The iron oxide pigments which is one of the main raw materials of paint industry has an increasing demand in recent years. But, Turkey does not occupy a place in the market since she has not paid due care to this raw material. Meanwhile, there is no detailed studies dealing with processing of natural iron oxide as pigment raw material. In this study, iron cap of“Küre Bakibaba”has been selected as pilot ore reserve. The issue of whether the hematite and limonite ores in the region would be used properly as pigment raw material within standards has been investigated in detail. Mineralogical and chemical analyses have been carried out in order to characterize the samples taken from pilot region. The concentration experiments of the ores have been dominantly conducted by Permroll magnetic separator. Furthermore, the posibility of concentration of the ores by Carpco high intensity wet magnetic separation and Flotation techniques which are effective in the fine size ranges has been investigated. Then, the suitability of the concentrates and calcination products as pigment have been tested by quality control experiments. It has been found out that both products obtained by using the techniques mentioned above revealed similar specifications. Colour analyses of the concentrate and the calcination products have been carried out with a spectrophotometer and the colour differences between the samples have been evaluated by CIELAB colour system. It has been determined that after having mineralogical, chemical and colour analysis the calcination products show colour conversion due to mineral transformation at 800°C. Consequently, it has been found out that the iron oxide ores in“Küre Bakibaba”region can be processed as pigment raw material having suitable specifications for both world and Turkish standards. It has been concluded that, processing of iron oxide ores as pigment raw material of $ 2000-3000 per tonne market price could be beneficial for national economy if the proper plant conditions would have been provided.