Laparoskopik safra kese cerrahisi geçiren erişkin hastalarda renal perfüzyonun near infrared spektroskopi (NIRS) ile değerlendirilmesi
Evaluation of renal perfusion with near infrared spectroscopy (NİRS) in adult patients undergoing laparoscopic gallbladder surgery
- Tez No: 842180
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT SAYIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Laparoskopik cerrahilerde intraabdominal basınç artışının renal perfüzyona ve hasara etkisini inceleyip, bunun“Near infrared spektroskopik”yansımasını klinik olarak gösterebilmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Laparoskopik safra kese cerrahisi uygulanan 58 hastaya renal NIRS (near infrared spektroskopi) monitorizasyonu yapıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, VKİ (Vücut kitle indeksi), ASA skorları, hemoglobin ve hematokrit değerleri, intraoperatif hemodinamik parametreleri, NIRS değerleri, N-GAL (neutrophil gelatinase associated lipocalin) (preoperatif, postoperatif 2. saat ve 24. saat), üre, kreatinin (preoperatif, postoperatif 24. saat) değerleri kaydedildi. Laparoskopik safra kese cerrahisi uygulanan, 18-85 yaş arası, VKİ 18-25 olanlar, USG'de cilt- renal korteks mesafesi 4 cm'den az ölçülen hastalar, 60 dk'dan uzun süren ASA I-III elektif vakalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların genel anestezi uygulanmadan önce USG ile renal dokuları görüntülendi, cilt-renal korteks mesafeleri ölçüldü, uygun hastalar çalışmaya dahil edildi. NIRS probları bilateral posterior lateral flank bölgesine 10-11. interkostal aralığın altına yerleştirildi, bazal rSO2 değerleri kaydedildi. Genel anestezi indüksiyonu lidokain (1mg/kg), propofol (1,5-2,5 mg/kg), fentanil (1-2 mcg/kg), rokuronyum (0,6 mg/kg) ile yapıldı. Hastalara entübe edildikten sonra nazogastrik dekompresyon uygulandı. Anestezi idamesi %50 O2/hava karışımı olacak şekilde 1 MAK sevofluran ve 0,05-0,2 mcg/kg/dk remifentanil infüzyonu ile sağlandı. 10-12 ml/kg/sa idame sıvı intravenöz verildi. Cerrahi işlem bittikten sonra neostigmin 0,04 mg/kg ve atropin 0,02 mg/kg uygulandı ve hastanın koruyucu havayolu reflekslerinin tam geriye döndüğü gözlendikten sonra ekstübasyon gerçekleştirildi. Preoperatif N-GAL, üre ve kreatinin değerleri ile postoperatif 24. saat üre, kreatinin, postoperatif 2. ve 24. saat N-GAL değerleri kaydedildi. Ameliyat süresince NIRS monitorizasyonu yapıldı, ekstübasyon ile sonlandırıldı. Bulgular: Hastalar bazal değerlerine (T0) göre anestezi indüksiyonu (T1) ile OKB (Ortalama kan basıncı)'de azalma ve nabızda artma gözlenmiştir. Pnömoperitonyum (T3-T11) ile OKB'de artma ve azalma, nabızda azalma gözlenmiştir. Ekstübasyon (T12) ile nabız ve OKB'nin artmış olduğu gözlendi. NGAL değerleri preoperatif değerlerine ile kıyaslandığında 2. ve 24. saatteki değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p%20 düşüş, rSO2
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to examine the effect of intra-abdominal pressure increase on renal perfusion and damage in laparoscopic surgeries, and to demonstrate its“near infrared spectroscopic”reflection clinically. Materials and Methods: Renal NIRS (near infrared spectroscopy) monitoring was performed in 58 patients who underwent laparoscopic gallbladder surgery. Patients' age, gender, BMI (Body mass index), ASA scores, hemoglobin and hematocrit values, intraoperative hemodynamic parameters, NIRS values, N-GAL (neutrophil gelatinase associated lipocalin) (preoperative, postoperative 2nd hour and 24th hour), urea, creatinine (preoperative, postoperative 24th hour) values were recorded. Patients who underwent laparoscopic gallbladder surgery, aged 18-85, BMI 18-25, skin-renal cortex distance measured less than 4 cm in USG, and ASA I-III elective cases lasting longer than 60 minutes were included in the study. Before the general anesthesia was administered, the renal tissues of the patients were visualized by USG, the skin-renal cortex distances were measured, and suitable patients were included in the study. NIRS probes to the bilateral posterior lateral flank region was placed below 10-11th the intercostal space, basal rSO2 values were recorded. General anesthesia induction was performed with lidocaine (1mg/kg), propofol (1.5-2.5 mg/kg), fentanyl (1-2 mcg/kg), rocuronium (0.6 mg/kg). Nasogastric decompression was applied to the patients after they were intubated. Anesthesia was maintained with a mixture of 50% O2/air, 1 MAC of sevoflurane and 0.05-0.2 mcg/kg/min remifentanil infusion. 10-12 ml/kg/h maintenance fluid was given intravenously. After the surgical procedure was completed, neostigmine 0.04 mg/kg and atropine 0.02 mg/kg were administered, and extubation was performed after the patient's protective airway reflexes were fully recovered. xiv Preoperative N-GAL, urea and creatinine values, postoperative 24th hour urea, creatinine, postoperative 2nd and 24th hour N-GAL values were recorded. NIRS monitoring was performed during the operation, and it was terminated with extubation. Results: According to the patients' baseline values (T0), a decrease in OCD (Mean blood pressure) and an increase in heart rate were observed with anesthesia induction (T1). An increase and decrease in OCD and a decrease in pulse were observed with pneumoperitoneum (T3-T11). It was observed that the pulse and OCD increased with extubation (T12). When N-GAL values were compared with their preoperative values, they were found to be statistically significantly higher than their values at the 2nd and 24th hours (p20% decrease and rSO2