İnme geçirmiş hastalara bakım veren aile üyelerinin bakım yükü, duygu ve algılarının incelenmesi: Karma yöntem araştırması
Investigation of care burden, feelings and perceptions of family members nursing patients with stroke: A mixed method research
- Tez No: 842189
- Danışmanlar: PROF. DR. MAĞFİRET KAŞIKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu araştırma inme geçirmiş hastalara bakım veren aile üyelerinin bakım yükü ile duygu ve algılarının incelenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Materyal ve Metot: Nicel ve nitel araştırma yöntemlerini içeren karma yöntem ile gerçekleştirilen araştırmanın evrenini Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesinde nöroloji, palyatif ve fizik tedavi ve rehabilitasyon servislerinde yatan inme geçirmiş hastalara bakım veren aile üyeleri oluşturdu. Örneklemini ise Mayıs 2023- Kasım 2023 tarihleri arasında inme tedavisi için nöroloji, palyatif ve fizik tedavi ve rehabilitasyon servislerine yatış yaptıran hastalara bakım veren aile üyeleri oluşturdu. Araştırmanın nicel bölümünde örneklemi 128 bakım veren aile üyesi, nitel bölümünde ise 21 bakım veren aile üyesi oluşturdu. Veri toplama araçları olarak araştırmanın nicel bölümü için“Tanıtıcı bilgi formu”ve“Bakım Verme Yükü Ölçeği”, nitel bölümü için“Yarı yapılandırılmış görüşme formu”kullanıldı. Nicel verilerin değerlendirilmesi için Kolmogorov Smirnov testi, frekans, yüzde, Bağımsız Gruplarda t Testi, One Way Anova ve pearson korelasyon analizi kullanıldı. Nitel verilerin değerlendirilmesi için“İçerik Analizi”yöntemi kullanıldı. Bulgular: Araştırmanın nicel bölümüne katılan bakım veren aile üyelerinin bakım yükü puan ortalamasının (61.32±13.57), nitel bölümüne katılanların ise bakım yükünün (62.47±16.36) olduğu belirlendi. Araştırmanın nicel bölümüne katılanların yaş ortalamalarının 43.02±13.85, %61.7'inin kadın, %75'inin evli, %35.2'sinin 1-2 çocuk sahibi, %35.2'sinin ortaöğretim mezunu, %45.3'ünün ev hanımı ve %54.7'sinin gelirinin giderlerinden az, %64.8'inin bakım verdiği kişinin çocuğu olduğu, %78.9'nun daha önceden bakım deneyiminin olmadığı, %74.2'inin başka bir kişiden bakım için destek aldığı ve %48.4'ünün 1-4 yıldır hastasına bakım vermekte olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the burden of care, feelings and perceptions of family members who care for stroke patients. Material and Method: The population of the study, which was carried out with a mixed method including quantitative and qualitative research methods, consisted of family members who cared for stroke patients hospitalized in neurology, palliative and physical therapy and rehabilitation services at Atatürk University Research Hospital. The sample consisted of family members who cared for patients who were hospitalized in neurology, palliative and physical therapy and rehabilitation services for stroke treatment between May 2023 and November 2023. In the quantitative part of the study, the sample consisted of 128 caregiver family members, and in the qualitative part, 21 caregiver family members. As data collection tools,“Introductory information form”and“Caregiving Burden Scale”were used for the quantitative part of the study, and“Semi-structured interview form”was used for the qualitative part. Kolmogorov Smirnov test, frequency, percentage, t Test in Independent Groups, One Way Anova and pearson correlation analysis were used to evaluate quantitative data.“Content Analysis”method was used to evaluate qualitative data. Results: It was determined that the mean care burden score of the caregiver family members who participated in the quantitative part of the study was (61.32±13.57), and the care burden of the caregivers who participated in the qualitative section was (62.47±16.36). The mean age of the participants in the quantitative part of the study was 43.02±13.85, 61.7% were female, 75% were married, 35.2% had 1-2 children, 35.2% were secondary school graduates, 45.3% were housewives and 54.7% of the income was less than their expenses, 64.8% were the children of the caregiver, 78.9% had no previous care experience, 74.2% received support for care from another person and 48.4% of them had been caring for their patients for 1-4 years.