Yumurta kabuğu kaynaklı hidroksiapatitin dental pulpa kök hücreleri üzerindeki sitotoksik etkisinin ve fiziksel özelliklerinin in-vitro ortamda değerlendirilmesi
Evaluation of the cytotoxic effect and physical properties of eggshell-derived hydroxyapatite on dental pulp stem cells: In-vitro study
  1. Tez No: 842193
  2. Yazar: MAKBULE BUSE DÜNDAR SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Amaç: Literatürde, yumurta kabuğu kaynaklı hidroksiapatitten (YKKHA) üretilen bir vital pulpa tedavisi materyalinin insan dental pulpa kök hücreleri (İDPKH) üzerindeki muhtemel sitotoksik etkisinin ve fiziko-kimyasal özelliklerinin kalsiyum hidroksit (KH) ve mineral trioksit agregat (MTA) ile karşılaştırmalı olarak incelendiği bir çalışmaya rastlanmamıştır. Araştırmamız ile bilimsel literatürdeki bu eksikliğin giderilmesi hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: KH, MTA ve YKKHA olmak üzere 3 deney grubu oluşturuldu. xCELLigence® analizi için materyallerden 4'er adet hazırlanan numuneler, analiz günlerine kadar oral kavite koşullarını taklit eden inkübatör içerisinde bekletildi. Numunelerin 1,3,7 ve 28.günlerinde ekstraksiyon sıvılarının hazırlanmasının ardından 15 000 hücre ve 100'er μl hacminde ekstraksiyon sıvıları plakanın her bir kuyucuğuna eklendi. Materyallerin İDPKH üzerindeki etkisi, hücrelerin iki katına çıkma süreleri üzerinden hesaplandı. Sitotoksisite verilerinin analizi, xCELLigence® RTCA Software 2.0 yazılımının veri analiz fonksiyonu kullanılarak yapıldı. Her gruba sıkışma dayanımını değerlendiren analizler yapıldı. Ayrıca bileşenlerin tanımlanabilmesi için X ışını kırınım faz analizi (XRD) ve raman spektroskopisi; morfoloji ve partikül boyutlarının tespiti için SEM analizi; içerdikleri element tespiti için ise EDX analizi yapıldı. Verilerin analizinde tek yönlü ANOVA ve bağımsız grup t testi uygulandı. Bulgular: Hücrelerin iki katına çıkma sürelerinin tanımlayıcı istatistikleri karşılaştırıldığında, YKKHA ve MTA'nın tüm günlerde anlamlı bir sitotoksik etkide bulunmadığı; KH'nin 1.günde ciddi sitotoksik, 3.günde azalan ve 7.günde kontrol grubu ile paralelliği yakalayan bir etki oluşturduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In the literature, there is no study comparing the potential cytotoxic effect of Eggshell-Derived Hydroxyapatite (ESDHA) on human dental pulp stem cells (HDPSCs) and physicochemical properties with Calcium Hydroxide (CH) and Mineral Trioxide Aggregate (MTA). This research has aimed to fill this gap in the scientific literature. Materials and Methods: CH, MTA and ESDHA samples (n=4 for each) were incubated until the analysis days. Extract preparation on days 1,3,7,28 was achieved. 100μl of the extracts and 15000 cells were added to each well plate. The effect of samples on HDPSCs was analyzed by assessing the cell doubling time and the xCELLigence® RTCA Software 2.0 was used for statistical analyses. Additionally, X-ray diffraction (XRD) and Raman spectroscopy were performed to identify the components; scanning electron microscopy (SEM) for the detection of morphology; and energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDX) analysis for the detection of included elements. One-way ANOVA and independent samples t-test were applied for data analysis. Results: When comparing the descriptive statistics of doubling times of cells, it was observed that ESDHA and MTA did not have a significant cytotoxic effect on all days, while CH revealed a severe cytotoxic effect on the 1st day, decreasing on the 3rd day and reaching parallelism with the control group on day 7.