Effect of contact pressure on thermal contact resistances among various materials used in spacecrafts
Uzay araçlarında kullanılan çeşitli malzemelerde temas basıncının ısıl temas direncine etkisi
  1. Tez No: 842203
  2. Yazar: DEĞER AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KUMLUTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Science and Technology, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada; uzay aracı tasarımında kullanılan katı malzemeler arasındaki ( özellikle, bal peteği çekirdekli kompozit panel ve metalik malzemeler arası) ısıl temas direncinin, vakum ortamında, temas basıncı dikkate alınarak ölçülebilmesi amaçlanmaktadır. Katı malzemeler arasındaki ısıl temas direncini belirleyebilmek amacıyla, ülkemizde mevcut olmayan bir ölçüm cihazının geliştirilmesi gerektiği gözlemlenmiştir. Isıl Temas Direnci (ITD) ölçüm cihazı, ASTM E1225“Standard Test Method for Thermal Conductivity of Solids Using the Guarded-Comparative-Longitudinal Heat Flow Technique”standardında belirtilen benzer ölçüm yaklaşımını uygulamaktadır. Isı akısı ölçüm çubukları yerine ısı akısı dönüştürücüler kullanılmaktadır. Isı akısı dönüştürücüler aracılığıyla daha büyük numunelerin ısıl özelliklerini belirleyebilmek mümkün olmaktadır. Ölçümlere konu olan numunelerin ısıl iletkenlikleri de belirlenebilmektedir. Isı akısı dönüştürücülerin karakteristik fonksiyonun belirlemek için referans bir Paslanmaz Çelik malzeme kullanılmıştır. Paslanmaz Çelik malzemenin ısıl iletkenliği, ASTM E1225 standardı ile uyumlu olarak, önceden belirlenen üç adet referans numune sıcaklığında (-30°C, 10°C & 50°C) belirlenmiştir. ITD ölçüm cihazı devreye alma kapsamında gerçekleşen ısı akısı dönüştürücü karakteristik fonksiyonu belirleme faaliyetlerinde, Paslanmaz Çelik numune kullanılarak üç farklı referans sıcaklıkta ölçümler gerçekleşmiştir. Devreye alma çalışmaları sonrasında, aluminyum yüzey plakalarına sahip arı peteği çekirdekli kompozit panel ve paslanmaz çelik numuneler arasındaki ısıl temas direncini belirleyebilmek amaçlı ölçümler gerçekleşmiştir. Ölçümler sırasında, numuneler üzerind etek yönlü ısı akısının elde edilemediği gözlemlenmiştir. Detaylı değerlendirmeler sonucunda, ölçüme konu olan numunelerin ısıl iletkenliklerinin tek yönlü ısı akısı elde edebilmek için önemli bir rolü olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to measure the thermal contact resistances of solid materials (esp. honeycomb cored composite panel samples and their interactions with metallic samples) that are used in spacecraft design by taking into account joint pressure under vacuum environment. It is needed to design a measurement device that does not exist in our country in order to measure the thermal contact resistances of solid materials. Thermal Contact Resistance (TCR) measurement device follows the similar approach that is mentioned in ASTM E1225“Standard Test Method for Thermal Conductivity of Solids Using the Guarded-Comparative-Longitudinal Heat Flow Technique”. Heat flux transducers are used on behalf of meter bars. Larger sample sizes are able to be exposed to the thermal properties specification measurement by the usage of heat flux transducers. Measurement device is also capable to obtain thermal conductivity of the samples subjected to the measurements. A reference stainless steel material was used to characterize the output of heat flux transducers. Stainless Steel Reference sample thermal conductivities were specified at three different pre-defined reference sample temperature (-30°C, 10°C & 50°C) in accordance with ASTM E1225. Measurements were conducted at three different temperatures to obtain characteristic function of heat flux transducers during commissioning of TCR measurement device. Thermal contact resistance measurement were conducted after commissioning of TCR measurement device. Aluminum face sheeted honeycomb-cored composite panel and Stainless Steel reference samples were subjected to the measurement. During the measurements, it was observed that uni-directional heat flow over samples was not obtained. As a consequence of detailed evaluation, thermal conductivity of each sample pays a crucial role to obtain uni-directional heat flow over samples.