Sağlıklı gebeler ile gestasyonel diabetes mellituslu gebelerde galectin 3 seviyeleri ve renal fonksiyonla ilişkisinin incelenmesi
Examination of galectin 3 levels and its relationship with renal function in healthy pregnant women and pregnant women with gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 842216
  2. Yazar: MERVE KÜTÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ÇELEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Çalışmamızda Galectin-3 seviyelerinin sağlıklı gebeler ve gestasyonel diyabet tanılı gebelerde incelenmesini, Galectin-3'ün gestasyonel diyabeti öngermedeki rolünü değerlendirmeyi, glomerüler filtrasyon hızı değerleri üzerinden sağlıklı gebeler ve gestasyonel diyabeti olan gebelerin renal fonksiyonlarını incelenmeyi ve Galectin-3 seviyeleri ile GFR arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif vaka kontrol çalışması olup çalışmamıza 14.06.2023 tarihinde etik kurul onayı alındıktan sonra başlanmıştır. Ankara Etlik Şehir Hastanesi Kadın Doğum Kliniği'nde takipli olan ve doğumunu yine hastanemizde gerçekleştiren 44 sağlıklı gebe ve 44 GDM tanılı gebe çalışmamıza dahil edilmiştir. Üçüncü trimesterde her iki grupta da tam kan sayımı, açlık kan glukozu, HbA1C, üre, kreatin, karaciğer fonksiyon testleri ve Galectin-3 düzeyleri bakılmış olup toplanan veriler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to examine the levels of Galectin-3 in healthy pregnant women and those diagnosed with gestational diabetes, to evaluate the role of Galectin-3 in predicting gestational diabetes, and to assess the renal functions of healthy pregnant women and those with gestational diabetes through glomerular filtration rate (GFR) values, as well as to assess the relationship between Galectin-3 levels and GFR. Materials and Methods: Our study is a prospective case-control study, which began on 15.06.2023 after receiving ethics committee approval. 44 healthy pregnant women and 44 pregnant women diagnosed with GDM, who were monitored at the Ankara Etlik Şehir Hospital Obstetrics Clinic and gave birth at our hospital, were included in our study. In the third trimester, full blood count, fasting blood glucose, HbA1C, urea, creatinine, liver tests, and Galectin-3 levels were checked for both groups and the collected data were analyzed.