Farklı yulaf (Avena sativa L.) çeşit/hatlarının Isparta koşullarında tane verimi, verim komponentleri ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
A determination of grain yield, yield components and quality characteristocs of different oat (Avena sativa L.) varieties/lines in Isparta conditions
- Tez No: 842217
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Araştırma, 6 adet yulaf çeşidi (Küçükyayla, Diriliş, Yeniçeri, Halkalı, Kırklar ve Kahraman), 3 adet ileri generasyon hattı (YBUD-4, YBUD-9 ve YBUD-18) ve 3 adet yerel populasyon (Kütahya, Afyon, Isparta) ile Isparta koşullarında bazı agronomik ve kalite özellikleri yönünden incelenmiştir. Çalışma, 2021 yılında tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüş ve metrekareye 500 adet tohum atılmıştır. Çalışmada incelenen özellikler yönünden genotipler arasındaki farklılıkların istatistiksel olarak önemli olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada salkım çıkarma süresi 83.00-63.33 gün, metrekaredeki salkım sayısı 346.67-556.67 adet, bitki boyu 52.63-90.87 cm, salkım uzunluğu 13.72-26.08 cm, salkımda tane sayısı 62.85-85.62 adet, biyolojik verimi 714.00-966.67 kg/da, tane verimi 189.33-297.67 kg/da, hasat indeksi %25.64-31.61, bin tane ağırlığı 27.49-48.60 g, ham protein oranı %10.59-14.92 ve kavuz oranı %33.50-49.30 arasında değişmiştir. Sonuç olarak, araştırmada tane verimi ve biyolojik verim değerleri dikkate alındığında ileri generasyon hatlarından YBDU-4 ve YBDU-9 ile Kahraman ve Küçükyayla çeşitlerinin Isparta koşullarında yazlık olarak ekilebileceği tespit edilmiştir. Farklı bölgelerden temin edilen yulaf populasyonlarının (Isparta, Kütahya ve Afyon) ham protein oranları diğer yulaf çeşit ve hatlarından daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research, 6 oat varieties (Küçükyayla, Diriliş, Yeniçeri, Halkalı, Kırklar and Kahraman), 3 advanced generation lines (YBUD-4, YBUD-9 and YBUD-18) and 3 local populations (Kütahya, Afyon, Isparta) were investigated for some agronomic and quality traits under Isparta conditions. The study was established in 2021 according to the randomized blocks experimental design with 3 replications and 500 seeds were sown per square meter. It was determined that the differences between genotypes were statistically significant in terms of the traits examined in the study. In the study, panicle emergence period was 83.00-63.33 days, number of spikes per square meter was 346.67-556.67 pieces, plant height was 52.63-90.87 cm, spike length was 13.72-26.08 cm, number of grains per spike was 62.85-85. 62 spike, biological yield 714.00-966.67 kg/ha, grain yield 189.33-297.67 kg/ha, harvest index 25.64-31.61%, thousand grain weight 27.49-48.60 g, crude protein content 10.59-14.92% and hull percentage 33.50-49.30%. As a result, it was determined that YBDU-4 and YBDU-9, Kahraman and Küçükyayla varieties, which are advanced generation lines, can be sown as summer crops under Isparta conditions considering grain yield and biological yield values. Crude protein ratios of oat populations obtained from different regions (Isparta, Kütahya and Afyon) were found to be lower than other oat varieties and lines.