Yüksek fırın curuflarının çimento üretiminde kullanılmasında öğütme ile ilgili parametre etkilerinin belirlenmesi
Determination of grinding related parameters of blast furnace slags used in cement production
- Tez No: 84222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışmada Demir Çelik Fabrikaları yüksek fırın cüruflarının çimento üretiminde kullanılmasında, klinker ve cürufun ayrı ayrı ya da beraber öğütülmelerinin avantaj ve dezavantajlarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışmada İskenderun, Ereğli ve Bolu Çimento Fabrikaları klinkerleri ile İskenderun, Ereğli ve Karabük Demir Çelik Fabrikaları yüksek fırın cürufları kullanılmıştır. Öncelikle numunelerin kimyasal, mineralojik ve mekanik(öğütülebilirlik) özellikleri belirlenmiştir. Daha sonra İskenderun ve Ereğli klinker ve cürufları kullanılarak bunların tek başlarına ve ayrıca %20, 35, 50, 65, 80 cüruf oranlarındaki karışımlarının kinetik özelliklerinin tayini için kırılma hızlan ve kırılma dağılımları belirlenmiştir. Kırılma hızının belirlenmesinde tek tane fraksiyonu yöntemi, kırılma dağılım fonksiyonunun belirlenmesinde ise Austin'nin Bil yöntemi kullanılmıştır. Geri hesaplamayla belirlenen kırılma parametreleri ve Reid çözümü yöntemi kullanılarak ürün tane boyu dağılımları belirlenmiştir. Klinker ve cürufun ayrı ayrı ya da beraber öğütülmesinin, cüruf katkı oranlarındaki değişmenin ve ayrı ayrı öğütmede klinker inceliğini sabit tutarken cüruf inceliğini arttırmanın çimento dayanımı üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla dayanım testleri yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda şu genel sonuçlar bulunmuştur; klinker ve cüruf örnekleri oldukça farklı öğütülebilirlik değerlerine sahiptir, öğütme kinetiği açısından da klinker ve cüruf farklı özellikler göstermektedir. Ayrıca hem klinker hem de cüruf örnekleri iri ve ince boylarda farklı kinetik davranışlar sergilemektedir, bu boy yaklaşık olarak 800 mikrodur.. Beraber öğütmede gereksinim duyulan spesifik öğütme enerjisi değerleri daha yüksektir. Beraber öğütme yöntemi ile aynı inceliğe öğütülen YFCÇ'lar ayrı ayrı öğütme ve karıştırma ile elde edilen çimentolara göre daha düşük dayanım vermektedir. Aynı inceliğe öğütülen YFCÇ'larda cüruf katkı oranı arttıkça dayanımlar düşmektedir. Spesifik enerji gereksiminin azlığı, ürün optimizasyonundaki esneklik ve daha yüksek oranlarda cüruf katma olanağı nedenlerinden ötürü ayrı ayrı öğütme daha avantajlıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims at determining advantages and disadvantages of intergrinding and separate grinding of clinker and blast furnace slag for the production of blast furnace slag cement. Clinker samples used were obtained from iskenderun, Ereğli and Bolu cement plants and slag samples were obtained from iskenderun, Ereğli and Karabük iron and steel works. First, the samples were characterised for their chemical, mineralogical and mechanical( grindability) properties. Later, breakage rates and breakage distributions of clinker, slag and their various mixtures having 20, 35, 50, 65 and 80% slag were determined to assess the kinetic behaviour. In these determinations one-size fraction method and Austin's BII method were employed respectively. Particle size distributions of the products were predicted with the breakage parameters determined by using back calculation and Reid solution. Tests were performed to evaluate the effect of grinding mode, amount of slag addition and fineness of slag whilst keeping the specific surface area of clinker constant, on the strength properties of blast furnace cement. This study leads to following conclusions; clinker and slag have considerably different grindabilities and grinding kinetic behaviours. Besides, both materials reveal different kinetic behaviours in coarse and fine fractions, the reversal size being around 800 micron. The specific energy required in simultaneous grinding is higher compared to separate grinding. Separately ground slag cement gives higher strength values particularly at late curing ages compared to the slag cement produced by intergrinding to the same fineness. The increasing amount of slag has a detrimental effect in the strength of blast furnace cement when fineness is kept constant. Separate grinding has advantages in view of lower specific energy consumption, flexibility in product optimization and possibility of higher amount of slag addition.