İnsansız hava aracı ile enbüyük kapsamalı tesis yer seçimi problemi: Bir sezgisel algoritma
Maximum coverage facility location problem with unmanned aerial vehicle: A heuristic algorithm
  1. Tez No: 842220
  2. Yazar: YASİN YANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA ALTIPARMAK BAYKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsansız hava aracı (İHA), günümüzde pek çok alanda kullanılmaya başlamıştır. Hızı, pratikliği ve esnekliği sayesinde İHA'lar başlangıçta askerî ve istihbarat alanlarında kullanılırken günümüzde spor, eğlence ve lojistik alanlarında da kullanılmaktadır. Hem üretim hem de hizmet sektöründe müşterilere ürün teslimatı için İHA'ların kullanımına olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmada, bir dizi talep ve potansiyel tesis noktası ile birlikte bir dizi şarjlı İHA göz önüne alınarak kapasitesi önceden bilinen tesislerin yerlerinin belirlenmesi ve müşterilerin taleplerinin karşılanması için bu tesislere İHA'ların atanması problemi ele alınmaktadır. Problem, İHA ile enbüyük kapsamalı tesis yer seçimi problemi (İEKTYSP) olarak adlandırılmıştır. NP-zor sınıfında yer alan bu problemin çözümü için adaptif bir tavlama benzetimi algoritmasına dayalı bir hipersezgisel algoritma geliştirilmiştir. Algoritmanın performansı, literatürde önerilmiş olan diğer çözüm yaklaşımlarıyla karşılaştırılmıştır. Farklı boyuttaki 22 problem üzerinde gerçekleştirilen deneysel çalışmalar sonucunda önerilen algoritmanın çözüm zamanı ve çözüm kalitesi açısından literatürdeki algoritmalardan daha iyi bir performans sergilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Unmanned aerial vehicles (UAVs) have become prevalent in various fields today. Thanks to their speed, practicality, and flexibility, UAVs were initially employed in military and intelligence sectors, but nowadays, they are also utilized in sports, entertainment, and logistics. The interest in using UAVs for product deliveries to customers in both the manufacturing and service sectors is steadily increasing. This study addresses the assignment of UAVs to predetermined facilities considering a set of demands and potential facility locations, aiming to fulfill customer's demands. The problem is called as the Maximum Coverage Facility Location Problem with Unmanned Aerial Vehicle (MCFLPUAV). To solve this problem, which is in the NP-hard class, a hyperheuristic algorithm based on an adaptive simulated annealing algorithm has been developed. The performance of the algorithm is compared with other solution approaches suggested in the literature. As a result of experimental studies carried out on 22 problems of different sizes, it was seen that the proposed algorithm performed better than the algorithms in the literature in terms of solution time and solution quality.