İklim değişikliğine dirençli kentlerin tasarımında stratejik bir kentsel su yönetimi yaklaşımı: Edremit/Zeytinli Mahallesi suya duyarlı kentsel tasarım rehberi
A strategic urban water management approach in design of resilient cities to climate change: Edremit/Zeytinli District water-sensitive urban design guide
  1. Tez No: 842221
  2. Yazar: LEYLA BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Yaşamın temel taşı olan su, tarihin çok eski çağlarından bu yana uygarlığın gelişmesine katkı sunan, mekân ve insan pratikleri ile ilişkilenerek kentlerde özgün kültürel bir bağlamın oluşmasını sağlayan bir değerdir. Kentleşme ve ekonomik pratikler ile dönüşen dünyada su kaynakları bugün kirlilik baskısı ile boğuşmaktadır. Tüm bu pratiklerin bir sonucu olarak ortaya çıkan iklim değişikliği meselesinde de su, yine en çok etkilenen değer olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle, kentlerin iklim değişikliğine direnç kazanması suyun sürdürülebilir yönetimi ile ilişkilenmektedir. Günümüzde, havza ve kent ölçeğinde sürdürülebilir yağmur suyu yönetimi pratiği dirençli bir kent oluşturmada temel konulardan biri haline gelmiştir. Fakat, bugün birçok şehirde su ve kent ilişkisi mekanik olarak algılanmaya devam etmekle birlikte, bu yönde gerçekleştirilen planlama, tasarım ve altyapı faaliyetleri ile bu ilişkisi giderek zayıflamakta ve kentlerin iklim değişikliğine karşı kırılganlığı artmaktadır. Havza ölçeğinden kent ölçeğine, yaratılmış olan su-kent kültürünün korunarak sürdürülebilir bir yağmur suyu yönetimi ile birleştirilmesi gerekmektedir. Bu anlamda çalışma kapsamında, dünya literatüründen sürdürülebilir yağmur suyu yönetimi yaklaşımları ve rehber örnekleri incelenerek, su-kent kültürünün devam ettiği yerel ölçekteki bir deneyimin mekânı olan Zeytinli yerleşimine dair önerilerin getirilmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda çalışma, incelenen rehberlerin bulundukları kenti ele alış biçimleri üzerinden yapılan sentezin, Türkiye'de bulunan bir yerleşim olan Zeytinli'ye nasıl aktarılabileceğine yönelik bir yöntem ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Water, which is the cornerstone of life, is a value that has contributed to the development of civilization since ancient times and enabled the formation of a unique cultural context in cities by being associated with place and human practices. In the world transformed by urbanization and economic practices, water resources are today struggling with pollution pressure. In the climate change issue that arises as a result of all these practices, water again emerges as the most affected value. Therefore, the resilience of cities to climate change is associated with the sustainable management of water. Today, the practice of sustainable stromwater management at the watershed and urban scale has become one of the fundamental issues in creating a resilient city. However, today, the relationship between water and the city continues to be perceived as mechanical in many cities, this relationship is gradually weakening with the planning, design and infrastructure activities carried out in this direction, and the vulnerability of cities to climate change is increasing. From the watershed scale to the urban scale, the created water-city culture needs to be protected and combined with sustainable stormwater management. In this sense, within the scope of the thesis study, it is aimed to make suggestions for the Zeytinli settlement, which is the place of a local-scale experience where the water-city culture continues, by examining sustainable stormwater management approaches and guide/manual examples from the world literature. In this context, the thesis study reveals a method for how the synthesis made on the way the examined guides/manuals handle the city they live in can be transferred to Zeytinli, a settlement in Turkey.