Tiroid fonksiyon bozukluğu ile takip edilen çocuk hastaların klinik bulgular, laboratuvar bulguları, radyolojik özellikleri açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 842259
  2. Yazar: AYLİN BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL KURNAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Amaç: Tiroid fonksiyon testlerinde saptanan anormallik çocukluklarda sık görülen bir durumdur. Olguların nihai tanıları araştırıldığında tiroid hastalıkları açısından geniş bir tanı yelpazesine sahiptirler. Bu tür olguların ayrıntılı öykü ve fizik inceleme bulgularının değerlendirilmesi ve doğru tanıya ulaşılması oldukça önemlidir. Tiroid hormon tedavisi gerekli olan çocukların tespiti ve tedavileri büyüme, ergenliğin sürdürülmesi ve metabolizmalarının düzenlenmesinde kilit role sahiptir. Bu çalışmamızda tiroid fonksiyon testlerinde bozukluk saptanan çocukların klinik bulguları, laboratuvar bulguları ve tanısal dağılımı incelenerek bu hasta grubuna ve yeni değerlendirilecek olgulara daha faydalı olunması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu tez çalışmasında Etlik Şehir Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Polikliniği'nde 1 Ekim 2022- 31 Mayıs 2023 tarihleri arasında tiroid hastalığı tanısıyla izlenen 310 olgu retrospektif olarak değerlendirildi. Hasta verileri hastanemiz KeyData sisteminden geriye dönük olarak elde edildi. Vakaların demografik, klinik ve laboratuvar verileri incelenerek nihai tanı dağılımı araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 310 hasta dahil edildi. Olgularda %64,8 kız cinsiyet (n= 201), ortanca yaş 10 yıl (5-13) olarak saptandı. Tüm olgular çocuk endokrinoloji başvurusu öncesinde başka birimlerce tetkik edilmişti. Bu merkezlere başvuru şikayetleri incelendiğinde olguların 122'si (%39,4) kontrol amaçlı, 75'i (%24,2) tiroid fonksiyon testi taramasında anormal sonuç, 9'u (%2,9) obezite, 8'i (%2,6) çarpıntı, 7'si (%2,3) kabızlık, 7'si (%2,3) boy kısalığı, 82'si (%26,5) diğer nedenler (saç dökülmesinde artış, son dönemde kilo kaybı, beslenme isteksizliği, halsizlik, göğüs ağrısı) ile başvurmuştu. Olguların tanı dağılımı; %31,3 (n=97) olguda hashimoto tiroiditi, %22,3 (n=69) olguda konjenital hipotirodi, %17,4 (n=54) olguda ötiroidi, %13,2 (n=41) olguda subklinik hipotiroidi, %9,4 (n=29) olguda santral hipotiroidi, %3,5 (n=11) olguda graves hastalığı, %2,9 (n=9) olguda hashitosikoz şeklindedir. 13 olguda ise fazla kilo/obeziteye bağlı izole TSH yüksekliği saptandı. Gerekli olgulara tedaviler başlanırken, bir kısım olgu ise izleme alındı. Sonuç: Çocukluk çağında tiroid fonksiyon bozukluğu sık karşılaşılan ve tanısının erken konulması ve tedavisinin hızla başlanması gereken bir durumdur. Tedavi başlanan ve/veya tedavisiz klinik izlemde olan olguların ulusal ve uluslararası kılavuzlara göre izleme alınması hastaların izlemi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca, tiroid fonksiyonlarını değerlendirmek için kullanılan ölçümlerin güvenilir olması ve standardize edilmiş olması önemlidir. Bu ölçümler, doğru tanıyı koymak ve tedaviyi etkin bir şekilde yönlendirmek için kullanılır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Abnormal thyroid function tests are common in childhood. When the final diagnoses of the cases are investigated, they have a wide range of diagnoses in terms of thyroid diseases. It is very important to evaluate the detailed history and physical examination findings of such cases and to reach the correct diagnosis. Identification and treatment of children requiring thyroid hormone therapy has a key role in growth, maintenance of puberty and regulation of metabolism. In this study, we aimed to analyze the clinical findings, laboratory findings and diagnostic distribution of children with abnormal thyroid function tests in order to be more useful for this patient group and for new patients to be evaluated. Materials and Methods: In this thesis, 310 patients who were followed up in the Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic of Etlik City Hospital between October 1, 2022 and May 31, 2023 with a diagnosis of thyroid disease were retrospectively evaluated. Patient data were obtained retrospectively from file records. Demographic, clinical and laboratory data of the cases were analyzed and the final diagnosis distribution was investigated. Results: A total of 310 patients were included in the study. Female gender was 64.8% (n= 201) and the median age was 10 years (5-13). All patients had been examined by other centers before pediatric endocrinology referral. When the complaints of presentation to these centers were examined, 122 (39.4%) of the patients presented for control purposes, 75 (24.2%) presented with abnormal results of thyroid function test screening, 9 (2.9%) presented with obesity, 8 (2.6%) with palpitations, 7 (2.3%) with constipation, 7 (2.3%) with short stature, and 82 (26.5%) with other reasons (hair loss, weight loss, anorexia, weakness, chest pain). Diagnosis distribution of the cases; hashimoto thyroiditis in 31.3% (n=97), congenital hypothyroidism in 22.3% (n=69), euthyroidism in 17.4% (n=54), subclinical hypothyroidism in 13.2% (n=41), 9.4% (n=29) had central hypothyroidism, 3.5% (n=11) had Graves' disease and 2.9% (n=9) had hashitocycosis. In 13 cases, isolated TSH elevation due to overweight/obesity was found. Necessary treatments were initiated and some patients were followed up. Conclusion: Thyroid dysfunction in childhood is a common condition that requires early diagnosis and prompt initiation of treatment. It is extremely important for the follow-up of patients who are in clinical follow-up with and/or without treatment to be followed up according to national and/or international guidelines. In addition, it is important that the measurements used to assess thyroid function are reliable and standardized. These measurements are used to make an accurate diagnosis and to guide treatment effectively.