Fizik tedavi kliniğine fonksiyonel bel ağrısı şikayetiyle başvuran bireylerde geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) uygulamaları hakkındaki tutumlarının incelenmesi
Investigation of attitudes about traditional and complementary medicine applications (tcma) of individuals who aplic to physical therapy clinic with complaint of functional lack pain
  1. Tez No: 842267
  2. Yazar: ERSİN SEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TİMUÇİN ATAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ağrı, doku hasarına bağımlı ya da bağımsız beynin zararlı olarak algıladığı durumlarda gösterdiği reaksiyondur. Yanlış duruş ve oturuş, hareketsiz yaşam tarzı, aşırı kilolar bel ağrısına neden olabilir. Bu sorunla yüz yüze gelen çoğu insan medikal tedaviden umduğunu bulaması halinde geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına başvurmaktadır. Bu çalışmada da fizik tedavi kliniğine fonksiyonel bel ağrısı şikayetiyle başvuran bireylerin geleneksel ve tamamlayıcı tıp hakkındaki tutumları incelenmiştir. Yöntem olarak 18-75 yaş arası fonksiyonel bel ağrısı olan hastalar için tanımlayıcı kesitsel bir çalışma tasarlanmış, hazırlanan sorulara verilen cevaplar“Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Tutum Ölçeği”ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya, 202'si kadın, 102'si erkek, ortalama yaşları 42,55 olan toplamda 304 kişi katılmıştır. Çalışmamızın sonucunda cinsiyet ile GETAT tutumu alt grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Katılımcılardan evli olanlar modern tıbba karşı memnuniyetsizliğin daha anlamlı olduğu saptanmıştır. Eğitim durumu yükseldikçe tamamlayıcı tıbba düşünsel bakışın arttığı, bunun yanı sıra orta gelire sahip olanların yüksek gelire sahip olanlara göre daha çok GETAT uygulamalarından faydalandıkları belirlenmiştir. Hastaların GETAT uygulamalarını daha çok medya, internet ve çevrelerinden duydukları, bu uygulamalardan daha çok akupunktur, kupa uygulaması ve sülük uygulaması ile ilgili bilgi sahibi oldukları tespit edilmiştir. Sonuç olarak hastaların GETAT uygulamalarına karşı olumsuz bir tutuma sahip olmadıkları ancak doğru bilgiyi hekimler yerine medyadan öğrendikleri, yapılan GETAT uygulamasının çoğundan da bilgileri olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pain is the reaction of the brain, dependent or independent of tissue damage, in situations that the brain perceives as harmful. Wrong posture and sitting, sedentary lifestyle, excess weight can cause low back pain. Most people who face this problem resort to traditional and complementary medicine practices if they can't find what they expect from medical treatment. In this study, the attitudes of individuals who applied to the physical therapy clinic with the complaint of functional low back pain towards traditional and complementary medicine were examined. As a method, a descriptive cross-sectional study was designed for patients aged 18-75 with functional low back pain, and the answers to the prepared questions were evaluated with the“Traditional and Complementary Medicine Attitude Scale”. A total of 304 people, 202 women and 102 men, with an average age of 42.55, participated in the study. As a result of our study, no statistically significant relationship was found between gender and T&CM attitude subgroups. It has been determined that there is a statistically significant relationship between marital status and dissatisfaction with modern medicine. It has been determined that as the educational status increases, the intellectual view towards complementary medicine increases, and those with middle income benefit from T&CM applications more than those with high income. It has been determined that the patients have heard about T&CM applications mostly from the media, the internet, and their environment, and they have more information about acupuncture, cupping application and leech application than these applications. As a result, it was determined that the patients did not have a negative attitude towards T&CM applications, but they learned the right information from the media instead of the physicians, and they were not aware of most of the T&CM applications.