Acil servise düşme ile başvuran femurfraktürü tanısı alan geriatrik hastaların selektif serotonin geri alım inhibitörleri kullanımının femurfraktürü üzerindeki etkileri
The effects of selective serotonin reuptike inhibitor use on thefemur fracture of geriatric patients diagnosed with femur fracturewho apply to the emergency department with a fall
- Tez No: 842268
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖRKEM ALPER SOLAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmada, düşme nedeniyle hastaneye başvuran ve proksimal femur fraktürü tanısı alan 623 geriatrik hastanın %25,52'si erkek, %74,48'i kadın olarak saptanmıştır. Bu hastaların yaş ortalaması 82,2'dir ve %21,19'u SSRI kullanmaktadır. Hastanede yatış süresi ortalaması 8,09 gün olarak belirlenmiş, hastaların %26,16'sı yoğun bakım ünitesinde takip edilmiştir ve % 4,81'i vefat etmiştir. SSRI kullanan ve kullanmayan gruplar arasında yaş, cinsiyet, yatış süreleri ve mortalite oranları gibi bazı faktörlerde anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Ancak, SSRI kullanan grubun yoğun bakım ünitesinde yatış süresi istatistiksel olarak anlamlı derecede daha uzun bulunmuştur. Hastanede yatış süreleri bakımından, 7 gün ve daha uzun süre yatan hastaların yaş ortalaması daha yüksek bulunmuş, bu grupta yoğun bakımda yatış ihtiyacı daha fazla saptanmıştır. Yoğun bakım ünitesinde takip edilen hasta grubunun yaş ortalaması, takip edilmeyen gruba göre daha yüksek bulunmuş, bu grupta kadın hasta oranı ve SSRI kullanımı daha fazla saptanmıştır. Vefat edenlerin yaş ortalaması yaşayanlara göre daha yüksek bulunmuş, vefat edenlerde yoğun bakım yatışı daha fazla saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was determined that 25.52% of the 623 geriatric patients who were admitted to the hospital due to a fall and diagnosed with a proximal femur fracture were male, while 74.48% were female. The average age of these patients was 82.2, and 21.19% of them were using SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitors). The average hospital stay was determined to be 8.09 days, 26.16% of the patients were followed in the intensive care unit, and 4.81% of them passed away. No significant difference was observed in some factors such as age, gender, length of hospital stay, and mortality rates between the groups using and not using SSRI. However, the length of stay in the intensive care unit for the group using SSRI was found to be statistically significantly longer. In terms of length of hospital stay, the average age of patients staying 7 days or longer was found to be higher, and the need for intensive care stay was more frequently determined in this group. The average age of the patient group followed in the intensive care unit was found to be higher compared to the group not followed, and a higher rate of female patients and SSRI usage were detected in this group. The average age of the deceased was found to be higher than that of the survivors, and intensive care stay was more frequently observed among the deceased