Geriatrik ortopedik alt ekstremite cerrahilerinde uygulanan genel ve rejyonel anestezinin postoperatif deliryum insidansı açısından karşılaştırılması
Comparison of general and regional anesthesia applied in geriatricorthopedic lower extremity surgeries in terms of postoperative delirium incidence
  1. Tez No: 842266
  2. Yazar: ESİN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Sağlık teknolojilerinin ilerlemesi ve bu teknolojilerin ulaşılabilirliğinin her geçen gün artması yaşam süresini uzatmaktadır. Geriatrik hastaların kompansatuar sistemlerindeki yetersizlik birçok komplikasyonun gelişimine neden olmaktadır. Sağlık hizmetlerinden faydalanan hasta popülasyonunda geriatrik hasta grubunun yeri her geçen gün artış göstermektedir. Postoperatif deliryum geriatrik hasta grubunda perioperatif dönemde en sık gelişen komplikasyonlardan biri olup hastanede kalış sürelerini, sağlık harcamalarını, morbidite ve mortaliteyi önemli ölçüde etkilemektedir. Bu tabloya neden olan risk faktörlerini belirleyerek önlemler almak hem sağlık hizmetlerinin kalitesini arttıracak hem de sağlık harcamalarının azaltılmasını sağlayacaktır. Çalışmamızın amacı; geriatrik hasta grubunda farklı anestezi uygulamalarının postoperatif deliryum insidansına etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Etik kurul onayı ve hasta onamları alındıktan sonra Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğince genel ve rejyonel anestezi ile alt ekstremite cerrahisi uygulanan 65 yaş üzerindeki ASA skoru 1-4 olan, 29'i kadın 21'i erkek, toplam 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmamız 1 Nisan 2023-1 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Hastaların preoperatif dönemde DRS (Deliryum Değerlendirme Ölçeği) skorları hesaplanarak kaydedildi. Hastalar, genel anestezi (GA) (n=25) ve spinal anestezi (SA) (n=25) uygulananlar olarak iki gruba kapalı zarf yöntemiyle ayrılarak demografik özellikleri, intraoperatif ve derlenme ünitesindeki verileri kayıt altına alındı. Postoperatif dönemde 1. ve 3. günlerde de hastaların DRS skoru hesaplanarak kayıt altına alındıktan sonra bu iki grupta deliryum gelişimi açısından karşılaştırma yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza 25'i genel anestezi uygulanan, 25'i ise spinal anestezi uygulanan hastalar olmak üzere toplam 50 hasta dahil edildi. 29'u kadın 21'i erkek olan bu hastaların yaş ortalaması 75.94± 8.5 idi. Çalışmada spinal ve genel anestezi grupları arasında postoperatif deliryum insidansı açısından anlamlı bir fark olduğu ix saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: The advancement of health technologies and the increasing availability of these technologies every day extend life expectancy. Inadequacy in the compensatory systems of these patients causes the development of many complications, and the place of the geriatric patient group in the patient population benefiting from health services is increasing day by day. Postoperative delirium is one of the most common complications in the perioperative period in the geriatric patient group and significantly affects hospital stays, healthcare expenses, morbidity and mortality. Taking precautions by identifying the risk factors that cause this situation will both increase the quality of health services and reduce health expenses. The aim of our study; To observe the effect of different anesthesia applications on the incidence of postoperative delirium in the geriatric patient group. Material and Methods: After ethics committee approval and patient consent were obtained, a total of 50 patients, 29 women and 21 men, over the age of 65, with an ASA score of 1-4, underwent lower extremity surgery at the Health Sciences University Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Orthopedics and Traumatology clinic, were included in the study. Our study was conducted between April 1, 2023- September 1, 2023. The DRS scores of the patients in the preoperative period were calculated and recorded. Patients were divided into two groups as spinal anesthesia (SA) (n=25) and general anesthesia (GA) (n=25) using the sealed envelope method. Moreover, their demographic characteristics, intraoperative and recovery unit data were recorded. After calculating and recording the DRS score of the patients on the 1st and 3rd days of the postoperative period, a comparison was made in terms of delirium development in these two groups. Results: A total of 50 patients were included in our study, 25 of whom underwent spinal anesthesia and 25 of whom underwent general anesthesia. The xi average age of these patients, 29 women and 21 men, was 75.94± 8.5 years. The study found a significant difference between the spinal and general anesthesia groups in terms of the incidence of postoperative delirium.