Medya kaynaklı sürü davranışı önyargısının uzun vadeli yatırım kararlarına etkisi
The effect of media-induced herd behavior bias on long-term investment decisions
- Tez No: 842275
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KORHAN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Medya hâsıl olduğu ilk günden bugüne kadar insanlar ve toplumlar üzerinde etki yaratan olgular arasında yer almaktadır. İlk olarak yazılı şekilde ortaya çıkan medya göreceli olarak nispeten daha az insan üzerinde etkili olmaktayken zamanla görsel ve sesli medya unsurlarının da ortaya çıkmasıyla birlikte geniş kitleler üzerinde etkili olmaya başlamıştır. Medya sürü davranışları ve yatırımcıların finansal kararları üzerinde de etkili olmaktadır. Medya; gazeteler, haberler ve sosyal medya araçları yoluyla yatırımcıların hisse senedi piyasalarındaki görüş ve algılarını şekillendirmektedir. Medya aracılığıyla hisse senedi fiyatlarında meydana gelen düşüş ve yükselişler abartılarak yatırımcıların paniklemesine neden olabilmekte ve meydana gelen panik havası yatırımcıların irrasyonel kararlar almalarına sebep olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Media is among the phenomena that have had an impact on people and societies since the first day it was created. While the media that first appeared in written form had an impact on relatively fewer people, over time, with the emergence of visual and audio media elements, it began to have an impact on large audiences. Media also has an impact on herd behavior and investors' financial decisions. Media; It shapes investors' opinions and perceptions in stock markets through newspapers, news and social media tools. Declines and rises in stock prices can be exaggerated through the media, causing investors to panic, and the resulting panic can cause investors to make irrational decisions.