Zebrafish glioma xenograft models: In vivo investigation of injection methods and development of a streamlit application
Zebra balığı glioma ksenograft modelleri: Enjeksiyon yöntemlerinin in vivo araştırılması ve bir streamlit aplikasyonunun geliştirilmesi
- Tez No: 842273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEN KONU KARAKAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Nöroloji, Biology, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Glioblastoma (GBM), primer beyin kanserinin en agresif ve ölümcül formlarından biridir ve etkili tedavi bulunması ve hasta sağlığının takibi açısından önemli zorluklar teşkil etmektedir. Kapsamlı araştırma çabalarına rağmen, GBM biyolojisi ve yeni terapötik stratejilerin geliştirilmesi konusundaki anlayışımız sınırlı kalmaktadır. Zebra balığı ksenograft modelleri, kanser araştırmalarında umut verici bir araç olarak ortaya çıkmıştır ve GBM'nin incelenmesinde benzersiz avantajlar sunmaktadır. Bu tez, GBM anlayışımızı ilerletmede zebra balığı ksenograft modellerinin faydasını araştırmaktadır. İnsanlarla olan genetik ve fizyolojik benzerlikleri nedeniyle zebra balığı, GBM patogenezi, tümör ilerlemesi ve ilaç taramasını incelemek için mükemmel bir platform sağlar. Erken gelişim sırasındaki şeffaflıkları, tümör büyümesinin, istilasının ve tedavilere yanıtın gerçek zamanlı olarak görselleştirilmesine olanak tanır. Dahası, zebra balığı modelleri hızlı ve uygun maliyetli yüksek verimli ilaç taramasına olanak tanıyarak potansiyel GBM terapötiklerinin belirlenmesini hızlandırır. Bu tezde, ZenofishDb adlı önceki veritabanımızın daha gelişmiş ve odaklanmış bir versiyonu olan ZenofishDb Glioma adlı bir uygulama oluşturmaya odaklandım. ZenofishDb Glioma, Python Streamlit kullanılarak oluşturuldu ve yalnızca glioma çalışmalarını içeriyor ve daha iyi sınıflandırmak ve zebra balığı glioma xenograft modelleri hakkındaki bilgileri etkili bir şekilde bulmak ve özetlemek için Doğal Dil İşleme (DDİ) kullanıyor. Ek olarak, ZenofishDb Glioma'yı araştırdıktan sonra, enjekte edilen hücre sayılarının etkilerini test etmek için zebra balığı modelinde glioblastoma hücrelerinin enjeksiyonu için deneysel bir protokol araştırmaya karar verdim. MGG-119-GFP hücreleri ve Casper zebra balığı kullanarak, farklı konum ve aşamalarda, yani blastula ve döllenmeden 2 gün sonra, farklı sayıda hücre enjekte ettim ve çoklu kantifikasyon stratejileri kullanarak 5 dpf'de gruplar arasında önemli farklılıklar olduğunu gözlemledim. Sonuç olarak, ZenofishDb Glioma etkili ksenotransplantasyon stratejileri tasarlamaya ve farklı deneysel parametrelerin zebra balığı glioma ksenograft modellerinin sonucunu nasıl etkilediğini anlamak için karşılaştırmalar yapmaya yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma (GBM) is one of the most aggressive and lethal forms of primary brain cancer, posing significant challenges to effective treatment and patient outcomes. Despite extensive research efforts, our understanding of GBM biology and the development of novel therapeutic strategies remains limited. Zebrafish xenograft models have emerged as a promising tool in cancer research, offering unique advantages in studying GBM. This thesis explores the utility of zebrafish xenograft models in advancing our understanding of GBM. Due to their genetic and physiological similarities to humans, zebrafish provide an excellent platform for studying GBM pathogenesis, tumor progression, and drug screening. Their transparency during early development allows for real-time visualization of tumor growth, invasion, and response to treatments. Moreover, zebrafish models enable rapid and cost-effective high-throughput drug screening, accelerating the identification of potential GBM therapeutics. In this thesis, I focused on creating an application named ZenofishDb Glioma, which is a more evolved and focused version of our previous database called ZenofishDb. ZenofishDb Glioma has been created using Python Streamlit, and comprises only the glioma studies and uses Natural Language Processing (NLP) to classify better, and effectively find and summarize information about zebrafish glioma xenograft models. In addition, after searching ZenofishDb Glioma, I decided to investigate an experimental protocol for injection of glioblastoma cells in the zebrafish model to test effects of injected cell numbers. Using MGG-119-GFP cells and Casper zebrafish, I injected different numbers of cells at different locations and stages, i.e., blastula and 2 days post fertilization, and observed there were significant differences between groups at 5 dpf using multiple quantification strategies. In conclusion, ZenofishDb Glioma can help design effective xenotransplantation strategies and make comparisons to understand how different experimental parameters affect the outcome of zebrafish glioma xenograft models.