Tekrarlayan üveit hastalarında subklinik entezit varlığının ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Ultrasonographic evaluation of the presence of subclinical enthesitis in recurrent uveitis patients
- Tez No: 842297
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ÇAPKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Tekrarlayan üveit vakalarında, klinik olarak belirgin olmayan spondiloartropati(SpA) grubu hastalıkların bir antitesi olan entezit varlığının ultrasonografik olarak tespiti, bilinen periferal tutulumu olmayan aksiyel SpA(AxSpA) hastalında üveit varlığnın entez tutulumuna etkisi ultrasonografik olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada; KTÜ Tıp Fakültesi Romatoloji ve Göz Hastalıkları bölümünde takip edilen, 18-45 yaş arası 19 tekrarlayan üveiti olan AxSpA hastası ve 20 üveit öyküsü olmayan AxSpA hastası ile 20 tekrarlayan üveit hastası ve aynı yaş aralığındaki 20 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Entezit öyüksü olan ve çalışmaya alınma anında muayene ile tespit edilebilen enteziti olan hastalar çalışma kapsamı dışında tutuldu. Hastalık aktivitesi tespitinde C-Reaktif Protein(CRP), The Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score-CRP(ASDAS-CRP), Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index(BASDAI) kullanılmıştır. Madrid Sonography Enthesitis Index (MASEI) kullanılıp cut-off değeri 18 alınarak ultrasonografik değerlendirilme yapıldı. Gruplar arasında MASEI ve MASEI alt parametreleri açısından sosyodemografik özellikler, hastalık süresi ve aktivitesi, klinik ve laboratuvar verileri ile kıyaslama yapıldı. Bulgular: MASEİ ortalaması AxSpA, rekürren üveiti olan AxSpA, rekürren üveit ve sağlıklı kontrollerde sırasıyla 13,9-8,1-5,8-4,0 idi. AxSpA ve rekürren üveiti olan AxSpA grubunda sırasıyla 8 ve 3 hasta cut-off üzerindeyken diğer iki grupta cut-off üstü olan hasta saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objectives: It is aimed to ultrasonographically detect the presence of enthesitis, which is an entity of spondyloarthropathy (SpA) group diseases that are not clinically evident in cases of recurrent uveitis, and to ultrasonographically evaluate the effect of the presence of uveitis on enthesis involvement in axial SpA (AxSpA) disease without known peripheral involvement. Materials and Methods: : In this study; 19 AxSpA patients with recurrent uveitis and 20 AxSpA patients without a history of uveitis, 20 recurrent uveitis patients and 20 healthy volunteers in the same age range, aged 18-45, who were followed in the Department of Rheumatology and Ophthalmology at KTU Faculty of Medicine, were included. Patients with a history of enthesitis and those with enthesitis that could be detected by examination at the time of inclusion were excluded from the study. C-Reactive Protein (CRP), The Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score-CRP (ASDAS-CRP), Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI) were used to detect disease activity. Madrid Sonography Enthesitis Index (MASEI) was used, and an ultrasound evaluation was performed with a cutoff value of 18. Between the groups, a comparison was made regarding sociodemographic characteristics, disease duration and activity, clinical, and laboratory data in terms of MASEI and MASEI subparameters. Result: The mean MASEI scores were 13.9, 8.1, 5.8, and 4.0 in AxSpA, AxSpA with recurrent uveitis, recurrent uveitis, and healthy controls, respectively. In the AxSpA group and the AxSpA group with recurrent uveitis, there were 8 and 3 patients, respectively, who were above the cut-off, while in the other two groups, no patients above the cut-off were detected. The AxSpA group was statistically significantly higher than the recurrent uveitis and healthy control groups in both score and being above the cut-off(p0,05).