Pedodontistlerin ve genel diş hekimlerinin hastalarını ortodontistlere yönlendirme kriterlerinin pedodontistler, genel diş hekimleri ve ortodontistler tarafından değerlendirilmesi
Assessment of criteria for referral of patients by pediatric dentists and general practitioners to orthodontists, evaluated by pediatric dentists, general practitioners and orthodontists
  1. Tez No: 842323
  2. Yazar: BETÜL KALAFAT ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABAHATTİN BOR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, pedodontistlerin ve genel diş hekimlerinin hastalarını ortodontistlere yönlendirme ihtiyacı duydukları ortodontik problemlerin belirlenmesi ve yönlendirme sürecinde ortodontiste yönlendirme kriterlerinin pedodontistler, genel diş hekimleri ve ortodontistler tarafından değerlendirilmesidir. Materyal ve Metod: Anket formu Google Forms ile hazırlanmış olup sosyal medya platformları aracılığı ile pedodontistlere ve genel diş hekimlerine ve Türk Ortodonti Derneği üyesi olan ortodontistlere mail ile ulaşılarak çevrimiçi olarak uygulanmıştır. 84 pedodontist, 75 genel diş hekimi, 71 ortodontist olmak üzere toplam 230 kişi çalışmaya katıldı. Anket formu demografik ve mesleki bilgiler, ortodontiste hasta yönlendirme ihtiyacı duyulan ortodontik problemler ve yönlendirme sürecinde ortodontist seçimini etkileyen faktörleri içeren sorulardan oluşmaktadır. Ayrıca pedodontistlere ve genel diş hekimlerine kendilerinin ortodontik tedavi uygulamaları ve sınıf maloklüzyon teşhis becerileri ile ilgili sorular da sorulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to identify orthodontic issues for which pediatric dentists and general practitioners feel the need to refer patients to orthodontists and to evaluate the referral criteria used by pediatric dentists, general practitioners and orthodontists during the referral process. Material and Method: The questionnaire was prepared with Google Forms and applied online via social media platforms to pediatric dentists and general practitioners and orthodontists who are members of the Turkish Orthodontic Society by e-mail. A total of 230 participants, including 84 pediatric dentists, 75 general practitioners, and 71 orthodontists, took part in the study. The questionnaire form consists of questions that include demographic and professional information, orthodontic problems that require patient referral to the orthodontist, and the factors affecting the selection of an orthodontist during the referral process. In addition, pediatric dentists and general practitioners were asked about their orthodontic treatment practices and class malocclusion diagnostic skills.