Özofagus kanserlerinin yoğunluk ayarlı volümetrik ark ışınlamalarında halcyon ve trilogy cihazı ile hazırlanan planların karşılaştırılması
Treatment planning comparison of volumetric modulated arc therapy with the halcyon and the trilogy for esophageal cancers
  1. Tez No: 842341
  2. Yazar: SİNEM ÖZDEN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BİLGE BECERİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Özofagus kanserlerinde radyoterapi tedavi tasarımının önemli bir parçasıdır. Son yıllarda radyoterapi cihazlarında filtresiz ışınlar (FFF) kullanılmaya başlanmıştır. Bu tez çalışmasında, PTV hacimleri 111,5 cm3 ile 483,8 cm3 aralığında değişen toraks bölgesi yerleşimli 20 özofagus kanseri tanısı olan hastanın filtresiz (FFF) doz hızı yüksek ışın üreten Varian Halcyon ve filtreli (FF) ışın üreten Varian Trilogy cihazı için Volümetrik Ayarlı Ark Tedavi (VMAT) tekniği ile elde edilen tedavi planlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Tedavi Planlama Sistemi'nde ilk aşamada Varian Trilogy cihazı için VMAT tekniği ile tedavi planları hazırlanmıştır. Daha sonra aynı optimizasyon parametreleri kullanılarak Varian Halcyon Cihazı için VMAT tekniği ile tedavi planları hazırlanmıştır. Her iki cihaz için de Tedavi Planlama Sistemi (TPS)'nde Anisotropic Analytical Algorithm (AAA) doz hesaplama algoritması ve Intermediate doz optimizasyon seçeneği kullanılarak doz hesaplanmıştır. Elde edilen doz değerleri doz – volüm histogramları (DVH) üzerinden karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Kritik organlara ait doz değerleri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Plan kalitesini değerlendirmek için planlanan hedef hacim (PTV)'e ait Homojenite İndeksi (HI) ve Konformite İndeksi (CI) değerleri hesaplanarak, bulunan değerler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, Halcyon cihazı ve Trilogy cihazı ile oluşturulan planlarda plan kalitesi için önemli parametrelerden olan CI değeri her iki cihaz için benzer; HI değeri Trilogy için daha düşük bulunmuştur. Halcyon cihazı ile yapılan tedavi planlarında sağlıklı dokulara ulaşan dozlar azalmış, cihazın daha iyi kritik organ koruması sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Radiotherapy is an important part of treatment design in esophageal cancer. In recent years, unfiltered beams (FFF) have been used in radiotherapy devices. In this study, it was aimed to compare the treatment plans obtained with Volumetric Modulated Arc Therapy (VMAT) technique for 20 patients with esophageal cancer located in the thoracic region with PTV volumes ranging from 111.5 cm3 to 483.8 cm3 for the Varian Halcyon device producing unfiltered (FFF) high dose rate beam and Varian Trilogy device producing filtered (FF) beam. In the Treatment Planning System (TPS), treatment plans were prepared with the VMAT technique for the Varian Trilogy device in the first stage. Then, using the same optimization parameters, treatment plans were prepared with the VMAT technique for the Varian Halcyon device. For both devices, dose was calculated using the Anisotropic Analytical Algorithm (AAA) dose calculation algorithm and Intermediate dose optimization option in TPS. The dose values obtained were evaluated comparatively on dose-volume histograms (DVH). Dose values of critical organs were statistically evaluated. Homogeneity Index (HI) and Conformity Index (CI) values of the PTV were calculated and statistically evaluated to assess the plan quality. As a result of this study, the CI value, which is one of the important parameters for plan quality, was similar for both Halcyon and Trilogy devices, while the HI value was lower for Trilogy. In the treatment plans created with the Halcyon device, the doses reaching healthy tissues decreased and the device was found to provide better critical organ protection.