Development of a sustainable building design model with integration of sustainable building indicators, vernacular principles, and BEM facilities: A case study from Kabul city, Afghanistan
Sürdürülebilir bina göstergelerinin, yerel mimari ilkelerinin ve BEM imkanlarinin entegrasyonu ile sürdürülebilir bina tasarım modelinin geliştirilmesi: Kabil, Afganistan
- Tez No: 842346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İNCEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bu çalışma, yerel mimari ilkelerin ve Bina Enerji Modellemesi'nin (BEM) çağdaş sürdürülebilir tasarım yaklaşımlarına potansiyel entegrasyonunu araştırmaktadır. Yaygın ve kullanışlı sürdürülebilir tasarım göstergelerini tanımlamayı, yerel mimari ilkelere sürdürülebilirlik açısından bakmayı ve sürdürülebilirlik göstergelerine ulaşabilmek için kapsamlı ve pratik stratejiler belirlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, çok kriterli karar verme analizi ve BEM kullanarak istenen bölgelere ince ayarlarla uyarlanabilen kapsamlı bir sürdürülebilir tasarım modeli geliştirmeyi hedeflemektedir. Söz konusu hedeflere ulaşmak için çalışma, metinsel kaynaklar kullanılan masa başı araştırması, MCDM içeren analitik yöntemler, anketler ve soru formları gibi geleneksel araştırma yöntemleri ve sürdürülebilir stratejilerin değerlendirilmesi ve optimizasyonu için genetik algoritmalı BEM gibi önemli araştırma yöntemlerinin bir kombinasyonu kullanılmıştır. Çalışma, 24 sürdürülebilirlik göstergesinden 23'ünün hem sürdürülebilir hem de yerel mimari bina tasarım yaklaşımlarında ortak olduğunu ortaya koymaktadır. Yerel mimari ilkelerin en yaygın sürdürülebilir göstergelerle entegrasyonu, tüm sürdürülebilir tasarım göstergelerini geliştirir. Bu nedenle model, tüm sürdürülebilirlik boyutlarını etkin bir şekilde ele alan bütünsel ve kapsamlı bir tasarım çerçevesi oluşturan Bölgeler ve Ekoloji; Enerji; Malzemeler ve Kaynaklar; Su; İç Mekan Çevre Kalitesi; Yerel Mimari İlkeleri; ve Sosyo-Kültürel olmak üzere yedi göstergeyi kapsamaktadır. Ayrıca, DesignBuilder gibi BEM araçlarının, önerilen stratejileri istenen yerlerde uyarlamak ve optimize etmek için uygun olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma, projelerine sürdürülebilirliği entegre etmek isteyen kurum ve kuruluşlar için önemli bir kaynak görevi görmektedir. Araştırma çerçevesine bağlı kalınarak, bu model kapsamlı ve evrensel olarak uygulanabilir bir tasarım modeli ve değerlendirme yaklaşımı geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the potential integration of vernacular principles and Building Energy Modeling (BEM) into contemporary sustainable design approaches. It aims to characterize common and applicable sustainable design indicators, explore the sustainability of vernacular principles, and identify practical strategies for achieving sustainable indicators. Moreover, it aims to develop a holistic sustainable design model that can be adapted for desired locations with minor adjustments using Multi-Criteria Decision Making (MCDM) analysis and BEM. To achieve these objectives, the study utilized a combination of significant research methods, such as desk-based research using textual resources, analytical methods involving MCDM, traditional research methods such as surveys and questionnaires, and BEM with a genetic algorithm for the evaluation and optimization of sustainable strategies. The study reveals that out of 24 sustainability indicators, 23 are common to both sustainable and vernacular building design approaches. The integration of vernacular principles with the most common sustainable indicators enhances all sustainable design indicators. Therefore, the model encompasses seven indicators: Sites & Ecology; Energy; Materials & Resources; Water; Indoor Environmental Quality; Vernacular principles; and Socio-Cultural, forming a holistic and comprehensive design framework that effectively addresses all dimensions of sustainability. Moreover, BEM tools, particularly DesignBuilder, have been identified as suitable for adapting and optimizing the proposed strategies in desired locations. This study serves as a valuable resource for institutions and organizations seeking to integrate sustainability into their projects. By adhering to the research framework, this model significantly contributes to the development of a comprehensive and universally applicable design model and assessment approach.