Ürogenital enfeksiyonlu seminal plazmada fruktozun değerlendirilmesi
Evaluation of fructose in urogenital-infected seminal plasma
  1. Tez No: 842355
  2. Yazar: MEHRI FARD ESTALKHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma seminal plazma fruktoz konsantrasyonuna enfeksiyonun etkisinin prospektif incelenmesini içermektedir. Çalışmada Şişli Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkez'inden alınan kırkdört sağlıklı, kırkdört enfeksiyonlu seminal plazma örnekleri incelenmiştir. Ocak¬-Nisan 2023 tarihleri arasından alınan örnekler İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mikrobiyoloji ve Temel ve Yaşam Bilimleri laboratuvarlarında çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study included a prospective investigation of the effect of infection on seminal plasma fructose concentration. The study examined forty-four healthy and forty-four infected seminal plasma samples taken from Şişli Memorial Hospital IVF Center. Between January and April 2023, samples were studied in Istanbul Yeni Yüzyıl University Microbiology and Basic and Life Sciences laboratories. Our study examined the distribution of viscosity, liquefaction, and leukocyte count in control, Staphylococcus, and Micrococcus groups (patient group).