Satın alma kararlarında markanın etkisi ve temizlik kağıtları sektöründe uygulama
Effect of brand on purchasing decisions and application on hygiene paper sector
  1. Tez No: 207670
  2. Yazar: KORAY KAYITMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KADİR AYKUT TOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Seçeneklerin sayısının çok, özelliklerinin yakın oldugu pazarlarda tüketiciler karar verme asamasında zorluklar yasar. Rekabetin yogun oldugu böyle ortamlarda birçok firma markasıyla bir farkındalık yaratıp çesitli pazarlama aktiviteleri ile stratejilerini destekleyerek benzerleri arasında bir adım öne çıkıp tüketicilerin, ürünlerini satın almasını saglamaya çalısmaktadır. Bu çalısmada markanın satın alma kararlarına etkisi arastırılmıstır. çerik olarak tüketici satın alma karar verme süreci ve bu süreçte etkili olan faktörler hakkında bilgi verilmis, marka tanımı, markalama kararları ve marka ile ilgili kavramlardan bahsedilmistir. Arastırma bölümünde temizlik kagıtları sektöründe satın alma kararlarında markanın etkisi incelenmistir. Tüketicilerin satın alma kararlarında bazı markalara yönelik egilimlerinin oldugu belirlenmis ama bunun yönünün fiyat ve promosyon gibi etkenlerle çok kolay degisebildigi gözlemlenmistir
Özet (Çeviri)
Consumers have diffuculties on desicion making at the markets where the number of alternatives are high and their specifications are close to each other. Where the competition is intense, most of the companies try to step forward by creating an awareness with their brand and supporting their strategies with various of marketing activities to make the customers purchase their products. This study examines the effect of brand on purchasing decisions. The study contains some information about customer purchasing decision making process and the factors effective on this process, also the definition of brand, branding decisions and concepts about brand theoritically. In the research section, the effect of brand on purchasing decisions in hygiene paper sector is analyzed. It has been found out that customers tend to have purchasing decisions for some brands but it is also observed that this can easily change by the factors like pricing and promotions.