Daralan olukla ayırım performansı üzerine cevher özelliklerinin etkisinin incelenmesi
An Investigation of the effects of ore properties on the performance of pinched sluices
- Tez No: 84238
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ş. LEVENT ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
i ÖZET Bu çalışmada, değişen bölücü bıçak pozisyonu, akış hızı ve palp katı içeriği için daralan olukla zenginleştirme işleminde manyetit ve kuvars minerallerinin tane boyuna bağlı kazanımı incelenmiştir. Bunun yanı sıra besleme tenoru, şlam miktarı ve oluk geometrisinin büyütülmesinin performans üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Ayrıca düşük tenörlü bir krom cevheriyle zenginleştirme deneyleri yapılmıştır. Deneysel çalışmalar palp hazırlama tankı, pompa, bölücü bıçak ve daralan oluktan oluşan kapalı devre düzeneğinde yapılmıştır. Krom cevherine daralan oluğun uygulandığı deneyler dışında numune olarak manyetit ve kuvarstan oluşan yapay bir karışım kullanılmıştır. Deneyler besleme tenorunun etkisinin incelendiği deneyler dışında ağırlıkça % 5 manyetit içeren beslemelerle yürütülmüştür. Tane boyunun artışı ile manyetitin verimi artmıştır. Kuvars da ise belli bir tane boyuna kadar konsantreye kuvars verimi, tane boyunun artışı ile azalmakta bu tane boyundan sonra ise artmaktadır. Bu durum, iri kuvars tanelerinin akan sıvı filminin üst tabakasına yükselmesini sağlayacak Bagnold dağıtıcı basıncının sistem içinde etkin olduğu fikrini desteklemektedir. -1mm ve -2mm manyetit-kuvars karışımı ile yapılan deneylerde 400-500um den iri fraksiyonlarda manyetit veriminin düştüğü gözlenmiştir. -2 mm fraksiyonu ile yapılan deneylerde 17° oluk eğiminde akış koşullan bozulmuş, malzeme çökmüştür. Bu nedenle 23° oluk eğiminde deneyler yürütülmüş fakat performans düşük olmuştur. Diğer tüm koşullar aynı kalacak şekilde besleme içindeki -3 8 um malzeme miktarı %3-20 arasında arttırılarak yapılan deneylerde %10'un üzerinde -38um olduğunda ayırım performansının bozulduğu görülmüştür. Verim önemli ölçüde düşerken, tenor yükseltme oranı fazla etkilenmemektedir. Sabit debi ve palp katı içeriğinde, besleme tenoru %1-60 arasında değiştirilerek deneyler yapılmıştır. Besleme tenorunun %10'a kadar artırılması performansı fazla etkilemezken bunun üzerinde ayırım etkinliği düşmektedir. Daralan oluk boyutlarının 1.5 ve 2 kat büyütülmesi durumunda, oluğun yüzey alanıyla orantılı olarak debi artırıldığında ayırım performansının bozulduğu görülmüştür. Ancak, daha büyük oluklarla aynı deney düzeneğinde çalışılabilmesi için bazı mekanik eksikliklerin giderilmesiyle daha sağlıklı sonuçların elde edilebileceği düşünülmektedir. Pozantı-Karsantı krom cevheriyle kaba, temizleme ve yakalama olmak üzere 3 aşama zenginleştirme deneyleri yapılmıştır. Kaba zenginleştirmede diğer aşamalara göre ayırım etkinliği daha iyi olmuştur. Kaba zenginleştirme aşamasının artığının zenginleştirilmesinde ayırım performansı önemli ölçüde düşmüştür. Bu da daralan olukların büyük ölçüde serbestleşmiş cevherlere uygulanmasının doğru olacağına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
İİ ABSTRACT in this study, size by size recovery of both magnetite and quartz minerals was investigated under varying flovvrate, pulp solids content and splitter position. The effect of feed grade, amount of slimes and performance of sluices of greater dimentions were also investigated. in addition concentration tests were carried out on low grade chrome öre. Experimental studies were conducted on a closed circuit set-up consisting of a feed tank, pump, splitter and pinched sluice. Expect chromite concentration tests and artificial mixture of magnetite and quartz was used as the test material. Feed grade was kept as 5% magnetite by wt expect the tests in which the effect of feed grade was investigated. Recovery of magnetite increased with increasing partide size. Recovery of quartz decreased with increasing partide size to a certain size and then exhibited a tendency to increase. it is beleived that this indicates the existance of Bagnold dispersive force to lift coarse quartz particles to the upper section of flovving film. Tests conducted with magnetite-quartz mixture of -l mm and -2 mm showed that recovery of magnetite decreased for particles larger than »400-500 [im. At 17° of slope angle, sanding was observed with -2 mm material, and then conditions were deteriorated. For this reason, test were carried out at 23° slope angle, however the performance was low. For evaluating the effect of amount of slimes on performance by keeping other conditions constant the amount of-38 (im material. Upgrading ratio was not affected by the increased slimes, while recovery was reduced significantly. The effect of feed grade was investigated by varying magnetite content in the range of 1-60 % magnetite. Up to 10 %, the performance was not affected, separation efficiency was decreased gradually above this. When the dimentions of the sluice was increased 1.5 and 2 times, and when flow rate was increased comparable with the surface area of the sluice, the performance was deteriorated. However some mechanical arrangement should be made obtaining reliable results from sluices of greater dimensions. Three stages of concentration, i. e. rougher, cleaner, scavenger, were carried out on a Pozantı-Karsantı chromite öre. The highest separation efficiency was obtained at rougher stage: ^erformanee TOnsiderabfy reduced atrthe~ scavenging «tage^due 4© - large proportion of unliberated particles. This implies that it would be a better practice to use pinched sluices for liberated materials.