Solunum fonksiyon testi işlemine çocukları hazırlamada üç farklı yöntemin etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the effectiveness of three different methods in preparing children for pulmonary function test
  1. Tez No: 842382
  2. Yazar: SÜMEYYE NUR GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KÜÇÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışma, Solunum Fonksiyon Testi (SFT) işlemine çocukları hazırlamada üç farklı yöntem olan Anlatma, Anlatma+Gösterme ve Uygulamalı Animasyon yöntemlerinin SFT parametreleri ve çocuğun işleme bağlı korkusu üzerine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel tasarımda gerçekleştirildi. Çalışma Konya Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Polikliniğinde bulunan Çocuk SFT biriminde yürütüldü. Çalışma verileri Mart-Aralık 2022 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi çocuk polikliniklerine başvuran, tanı ve tedavi için SFT istemi yapılan 6-12 yaş grubu çocuklardan toplandı. Veri toplama aracı olarak Tanıtıcı Özellikler Bilgi Formu, SFT Parametreleri Ölçüm Formu ve Çocuk Korku Ölçeği kullanıldı. Çalışmaya alınan çocuklar randomize olarak üç gruba atandı. Anlatma+Gösterme Grubu'nda (n=32) yer alan çocuklar işleme hazırlanırken, anlatma yöntemine ek olarak araştırmacı tarafından kendi üzerinde uygulamalı olarak SFT işlemi gösterildi. Uygulamalı Animasyon Grubu'nda (n=32) yer alan çocuklara, anlatma yöntemine ek olarak“Balık Animasyon”çizgi filmi kullanıldı. Kontrol grubunda (Anlatma Yöntemi=32) rutin uygulamaya devam edildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Shapiro Wilk normallik testi, Pearson ki-kare testi, Fisher's Exact testi, Karışık Düzen Varyans Analizi (ANOVA), Bonferroni düzeltmesi kullanıldı. Çalışmada güç ve etki büyüklüğü hesaplandı. İstatistiksel anlamlılık 0,05 olarak kabul edildi. Çalışmada ilk ölçüm zamanında alınan tüm SFT parametrelerinin benzer özellik gösterdiği belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted using a randomized controlled experimental research design. The study aims to investigate the effects of three distinct approaches, namely Explanation, Explanation+Demonstration, and Cartoon Animation methods on the Pulmonary Function Test (PFT) parameters and children's fear of the PFT procedure. The study was conducted at the Pediatric PFT Unit of the Pediatric Immunology and Allergy Outpatient Clinic at Konya City Hospital. The study data were collected from children in the 6-12 age group who were admitted to the pediatric outpatient clinics of Konya City Hospital and underwent PFT for diagnosis and treatment between March- December 2022. The Descriptive Characteristics Form, PFT Parameters Measurement Form, and Children's Anxiety Scale were used as the data collection instruments. The children included in the study were assigned randomly to one of three groups. In the Explanation+Demonstration Group (n=32), the PFT procedure was demonstrated to the children using a hands-on approach by the researcher, in addition to the Explanation method, whereas the children in the Cartoon Animation Group (n=32) watched the“Fish Animation”cartoon animation in addition to the Explanation method. The Control Group (n=32) continued with routine practice. Descriptive statistics, the Shapiro-Wilk normality test, the Pearson chi-square test, Fisher's Exact test, a Mixed-Design Analysis of Variance (ANOVA), and Bonferroni correction were used to analyze the data. In the study, power and effect size calculations were performed. Statistical significance was accepted as 0.05. The study found that all PFT parameters at the first measurement time shared similar characteristics (p>0.05).