An onto-epistemological inquiry into the university space
Ünı̇versı̇te mekanına yönelı̇k onto-epı̇stemolojı̇k bı̇r araştırma
  1. Tez No: 842385
  2. Yazar: ASLI ALANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BASA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu tez, geriye dönük bir sorgulama yoluyla üniversite mekanının hem ne olduğuna -mekansal varoluş- hem de nasıl üretildiğine -mekansal bilgi- ilişkin yeni bir mercek tanımlar. Üniversite mekanının söylemsel zemininin sarsılmış olmasına denk gelen yersizyurtsuzlaşma kavramına başvurarak üniversite mekanının gerçekliğini sorunsallaştırır. Üniversite mekanının yersizyurtsuzlaşmasının özne ve nesne ayrımından kaynaklanan anlayışa dayandığını iddia eder. Bu doğrultuda, özne-nesne ikiliğini aşmak için sosyomateryal duruşlar olan yeni materyaller, yeni coğrafyalar, ve Pierre Bourdieu'nün kavramlarından oluşan üçlü bir mercek önerir. Söylemsel alanın karmaşık doğasından ortaya çıkan bu yeni kavramsal mercek, üniversite alanına ilişkin ontolojik ve epistemolojik bir yaklaşım geliştirilmesinde büyük önem taşır. Bu mercek aracılığıyla, günümüzle ortak özellikler taşıyan belirli dönemlerle -1960lardan 1990lara uzanan- diyaloğa girerek üniversite mekanını yeniden yerliyurtlulaştırır. Bu yaklaşım, yeniden yerliyurtlulaştırmada üniversite mekanının çoklu, olası, farklı örüntülerini içeren potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis defines a new lens for university space regarding both what it is -spatial existence- and how it is produced -spatial knowledge- through a retrospective inquiry. It problematizes the reality of university space by adopting the notion of deterritorialization corresponding to the fact that university space's discursive ground has been shaken. It claims that the deterritorialization of university space is based on the understanding that stems from the separation of subject and object. In this respect, it proposes a threefold lens consisting of sociomaterial stances as new materialisms, new geographies, and Pierre Bourdieu's concepts to overcome subject-object duality. That conceptual lens originated from the intricate nature of discursive territory, is crucial in developing an approach ontologically and epistemologically regarding the university space. Through this lens, it reterritorializes university space by engaging in a dialogue with the specific eras -ranging from the 1960s to 1990s- which share common features with the current era. The onto-epistemological stance has the potency to include multiple possible diverse patterns of university space on the way of reterritorialization.